Централната банка на Индия не измени основния си лихвен процент, посочвайки, че ще пристъпи към облекчаване на кредитирането в случай, че инфлацията излезе извън контрол.
Независимо от притесненията и натиска, оказван от някои политици и представители на индустриалния сектор, централната банка да пристъпи към понижение на основната лихва, с цел подпомагане и насърчаване на третата по големина икономика в Азия, лидерите ѝ останаха непоколебими в убежденията и решенията си.
Централната банка на Индия запази основния си лихвен процент в размер на 8% за пети пореден месец. Решението не се размина и с очакванията на 11-те икономисти, допитани от The Wall Street Journal, които прогнозираха, че гуверньорът Рагурам Раджан ще запази основния лихвен процент на нивото от последните няколко месеца.
Гуверньорът на Централната банка на Индия обясни, че не очаква настоящото понижение на потребителските цени да се задържи в дългосрочен план.
„Ако инфлацията и инфлационните очаквания нараснат, а в международен план поевтиняването на суровините се задълбочи, евентуално понижаване на ставките може да се очаква в началото на следващата година”, загатна Раджан.
Неговото желание е инфлацията да задържи около 6% през следващите дванадесет месеца. С оглед на това, рисковете да не бъде достигната заложената цел от 6% през януари 2016 г. „изглеждат малко вероятни с оглед на водената политика към настоящия момент”.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..