Оповестената днес стенограма от последното заседание на Английската централна банка, проведено в началото на месеца (на 3-ти и 4-ти декември), показва, че на пето поредно заседание "само" двама от централните банкери (Мартин Уил и Йън Мак Кафърти) са настоявали за незабавно повишение на британската лихва (до 0,75% от 0,5%), но без да намерят допълнителна подкрепа сред останалите седем представители на АЦБ, които отново са гласували за запазване на основната лихва в нейното рекордно дъно.
Останалите седем членове на АЦБ (в т.ч. и шефът на банката Марк Карни) са предпочели да запазят лихвата в настоящото рекордно дъно от 0,5% (в сила от март 2009-а година насам), като в същото време е било взето поредно единодушно решение за запазване на отдавна "замразената" програма на банката за "количествени улеснения" в размер от 375 млрд. паунда.
Мартин Уил и Мак Кафърти отново са отправили призив за повишение на основната британска лихва до 0,75%, за да се ограничи възможността за повишение на инфлацията в бъдеще. Но останалите членове на АЦБ са направили заключение, че слабият растеж на заплащането на труда, падащите цени на суровините (най-вече на петролните цени) и някои други фактори вероятно ще ограничат инфлационния натиск в страната.
Според Централната банка спадът на петролните цени с над 35% от юни насам вероятно ще повиши покупателната сила на британците и ще даде тласък на глобалното потребление, което ще помогне за устойчив икономически растеж на Острова. АЦБ очаква БВП на Великобритания да се повиши с 0,6% на тримесечна база през периода октомври-декември.
В същото време обаче падащите цени на "черното злато" ще доведат до понижение на инфлацията, като на своето последно заседание през декември АЦБ прогнозира, че годишната инфлация е по-вероятно да се понижи под ниво от 1% до края на годината (далеч под т.нар. "инфлационен таван" на банката от 2%) и да остане в доста ниски нива за още няколко месеца.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..