Япония намали инфлационните си очаквания

ЯЦБ намали инфлационните си очаквания за годината, започваща през април, от очакваните през октомври 1,7% до едва 1%, допускайки, че целта от 2% засега е извън нейния обсег.

Председателят на банката Харухико Курода обаче заяви на пресконференция, че смекчаването на паричната политика работи по план и че потребителските очаквания за бъдещата инфлация са стабилни, както и че ЯЦБ все пак ще постигне целта си за период, „центриран” в следващата финансова година.

Изявлението на г-н Курода предполага, че ЯЦБ няма да добави значителни нови стимулативни мерки, освен ако икономиката не се препъне или инфлационните очаквания не паднат допълнително.

Основната цел на „Абеномиката”, пакетът от политики на министър-председателят Шиндзо Абе, е да се справи с дефлацията и дефлационната нагласа, които преследват Япония през по-голямата част от последните две десетилетия.

ЯЦБ стартира масираната си програма за количествени облекчения през април 2013-а, обещавайки да удвои паричната база на страната, а след това през октомври миналата година шокира финансовите пазари, ускорявайки темпа на покупките до 80 трлн. йени годишно. В сряда банката запази същия темп на покупки.

Г-н Курода заяви, че ЯЦБ очаква цената на петрола да се стабилизира и след това да започне да се катери обратно до 70 долара за барел. „Ако това стане, очакваме потребителската инфлация да достигне 2% за период, центриран във фискалната 2015-а” заяви той.

Спадът на цената на петрола би трябвало да се отрази положително на световния и японския растеж, но това всъщност е нож с две остриета за ЯЦБ в момент, когато банката се опитва да циментира публичните очаквания за бъдещата инфлация.

Предстоящата в Япония „пролетна офанзива”  за преговори относно заплащането ще бъде от решаващо значение за създаването на инфлация. Г-н Курода отбеляза, че синдикатите са поискали увеличение на работните заплати с повече от 2%, а бизнес лидерите са обещали да положат „всички възможни усилия” това да се случи.

„Аз мисля, че по този начин бавното изменение на дефлационната нагласа на обществото продължава” заяви той, призовавайки към благоприятен цикъл от печалби, заетост, увеличение на заплащането и инфлация.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10