Износът на Япония нараства за шести пореден месец през февруари, подпомаган от силното развитие на щатската икономика и по-слабата местна валута.
Износът на страната се повишава с 2,4% през февруари в сравнение със същия период на миналата година, докато вносът се понижива с 3,6%, сочат представените в сряда данни от Министерство на финансите. Прогнозите на икономисти, допитани от The Wall Street Journal и Nikkei, бяха за понижение от 0,6%.
Според последните данни стойността на петролния внос се е понижила с 36% на фона на спадащите цени на енергийните стоки. В резултат на това търговският дефицит на Япония се свива до 424,6 млрд. йени в сравнение с нивата от 806 млрд. йени, отчетени през същия период на миналата година и прогнозите на някои анализатори, който очакваха разликата между вноса и износа на Япония да достигне 1 трлн. йени.
Съживяването на японския износ е една от основните заложени цели в икономическата програма на министър-председателя Шиндзо Абе, позната още като „Абеикономика”. Повишаването на износа се очаква да стимулира производителността и инвестиционната активност, създаването на нови работни места и повишаването на доходите в Япония.
Докато нарастването на износа през февруари изглежда, че ще бъде добра новина с оглед на икономическата политика, следвана от Абе, статистическите данни показват също така, че обемът на износа за предходния месец е спаднал с 2,1%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..