ЕЦБ обмисля да ограничи подкрепата си за гръцките банки

Европейската централна банка проучва мерки, целящи да ограничат спешната ликвидна помощ за гръцките банки (по програмата ELA), като има нарастване на съпротивата сред членовете на Управителния съвет на банката относно по-нататъшна финансова подкрепа за страната, съобщава агенция Блумбърг, като цитира свои източници, запознати с течаща в момента дискусия.

Експерти на ЕЦБ изготвят предложение за увеличаване на "подстрижката" за обезпеченията, които банките в страната предоставят  в замяна на осигуряваната от Централната банка на Гърция тяхна ликвидност. Според източниците на Блумбърг, въпреки че мярката не е официално обсъдена от Управителния съвет на ЕЦБ, подобно предложение може да стане факт, ако гръцките лидери не успеят бързо да убедят финансовите министри от еврозоната, че могат да реформират икономиката на страната и не си осигурят нова спасителна финансова помощ.

В отделна информация на CNBC се посочва, че подобно "подстригване" може да достигне до 75%, ако Гърция изпадне в контролирана неплатежоспособност (т.е. гръцките банки ще могат да използват спешна помощ от програмата ELA за едва 25% от стойността на предоставяните от тях обезпечения) и да стигне 90% при неконтролиран фалит.

Гръцките финансови институции остават в невъзможност да участват на редовните парични аукциони, провеждани от ЕЦБ, докато правителството на страната не успее да се пребори с международните кредитори за толкова необходимата спешна финансова помощ. Вместо това в момента гръцките банки имат единствено достъп до около 74 млрд. евро от Механизма за спешна ликвидност (фонда ELA) на Гръцката централна банка, който всяка седмица се коригира леко нагоре от ЕЦБ. На този етап Централната банка на страната обаче разполага с буфер от свободни средства за едва около 3 млрд. евро за оказване на спешна ликвидна помощ на закъсалите банки.

Няма съмнение, че ЕЦБ губи търпението си относно Гърция, заяви Фредерик Дюкрозет, икономист в банката Credit Agricole в Париж.

Предложението на експертите на ЕЦБ очертава три пътя за намаляване на размера на паричните кредити, до които гръцките банки ще могат да имат достъп в бъдеще, съобщава агенция Блумбърг, като говорител на ЕЦБ отказа да коментира информацията.

ЕЦБ продължава да настоява за строг контрол на тези операции заради опасения, че банките ще използват парите по програмата ELA, за да финансират директно гръцкото правителство, а това е в нарушение на правилата в Европейския съюз.

За да се ограничи размерът или за да се наложи вето върху програмата ELA, е необходимо мнозинство от две трети от Управителния съвет на ЕЦБ, като според Блумбърг все по-голямо малцинство сред членовете на банката се противопоставя на по-нататъшното предоставяне на спешната ликвидна помощ за неопределено време.

Положението в Гърция означава, че ние трябва да имаме лимит по програмата ELA до лятото, заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ Витас Василиаускас в свое интервю на 18-и април. Всеки разбира какво означава програмата ELA. Това е временна мярка за осигуряване на ликвидност на търговските банки, допълни той.

Тези коментари съвпадат със загрижеността относно рисковете, свързани с финансиране на програмата ELA, които бяха изразени многократно от шефа на Бундесбанк Йенс Вайдман. През миналата седмица и Кристиан Ноайе, управител на Централната банка на Франция, заяви на пролетната среща на МВФ във Вашингтон, че спешната помощ по тази програма не може да продължи безкрайно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10