Мащабен ръст с над 20% на жилищното строителство в САЩ през април подкрепи допълнително щатската валута

Строителството на жилища в САЩ отбеляза истински бум през април, което сякаш е сигнал, че жилищният пазар вероятно започва да набира скорост в началото на пролетта след неговото мудно представяне през трудните зимни месеци.

Началното строителство на жилища през април скочи с цели 20,2% на месечна база до 1,135 милиона броя жилища на годишна база при прогноза за по-скромно повишение до 1,06 милиона, показват данни на Американския търговски департамент. Това представлява най-солиден месечен ръст от февруари 1991 година и най-силни данни от ноември 2007 година.

Строителството на еднофамилни жилища се повиши през април с цели 16,7% до 733 хиляди броя жилища на годишна база (най-силно темпо на растеж от януари 2008 година), докато строителството на многофамилни жилища и апартаменти скочи с 27,2 процентни пункта.

Трябва да се има предвид, че именно данните за строителството на еднофамилни жилища са по-достоверен барометър за състоянието на жилищния сектор в САЩ, тъй като формират около две трети от жилищния пазар и с оглед прекалено голямата волатилност на данните за строителството на многофамилни жилища.

В същото време броят на разрешителните за ново строителство нарасна през април с цели 10,1% до 1,14 милиона броя при прогноза за по-сдържано повишение до 1,019 милиона, достигайки най-високо ниво от юни 2008 година. Разрешителните за строеж на еднофамилни жилища се повишиха с 3,7% до 666 хиляди, докато тези за строителството на апартаменти нараснаха с цели 20% до 444 хиляди броя.

Този тип данни са доста волатилни на месечна база и в последствие много често търпящи сериозна ревизия, но днешният много силен доклад на Американския търговски департамент сякаш потвърждава очакванията за солидно подобрение на жилищния пазар в САЩ с настъпване на пролетта.

Доларът реагира позитивно, задълбочавайки днешното си възходящо движение на валутния пазар. След силния жилищен доклад еврото се смъкна до ново едноседмично дъно от 1,1132 долара - около важната близка зона на подкрепа за единната валута към 1,1135/25 долара (бивши нейни дъна от 11-и и 12-и май; 21-дневна пълзяща-средна).

В същото време американската валута поскъпна към двуседмичен връх от 120,46 йени, докато британската лира удари 8-дневно дъно от 1,5447 долара.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10