Сривът на потреблението в Азия е най-новото препятствие за икономическия растеж

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Азия е изправена пред ново препятствие за растежа. Срив на потреблението. Битката на региона срещу анемичния износ навлезе в четвъртата си година. Сега обаче и местните потребители изглежда стачкуват. Страхът, че Азия може и да не е в състояние или да изпитва желание да харчи, се превръща в истина. Без смели монетарни облекчения растежът може и да замре.

Вземете например Тайланд. Данните за реалния БВП през първото тримесечие показаха, че частното потребление е нараснало за година с 2,4%. Това е значително по-ниско от 5,5% преди две години. Хонконг също видя второ поредно тримесечие на спадащ ръст на потреблението. Ръстът от 10% на китайските продажби през април беше най-слабият за последните девет години.

Малайзия се справи по-добре, но БВП през първото тримесечие беше подкрепен от потребителите, които изтеглиха напред покупките си заради новия данък върху продажбите, който влезе в сила от 1-ви април. Тази еуфория може би ще избледнее. Подобно на колегите си от Сингапур, Тайланд и Южна Корея, домакинствата от Малайзия с мъка изплащат заемите си, което помрачава перспективите пред потреблението.

Почти няма сигнали, че по-евтините енергийни продукти правят потребителите по-склонни да бъркат в портфейлите си. Причината вероятно е, че те не очакват това да се задържи дълго. Слабото световно търсене вече порази заплатите в зависещата от износа Азия. Евтиният петрол и ниската инфлация означават още по-малък натиск върху работодателите да увеличават заплатите. Средният ръст на възнагражденията в Азиатско-тихоокеанския регион може би ще се подобри тази година с 5% спрямо 4,5% през 2014. И така обаче това ще са двете най-лоши години за работната ръка в региона след финансовата криза през 1997-1998-а.

Това може би обяснява защо централните банки от Пекин до Канбера преодоляха страховете си, че могат да доведат до балон при недвижимите имоти при свалянето на лихвите. Претеглените спрямо БВП лихви в Азия сега са 4,9%, което е най-ниско ниво след края на 2010-а. Въпреки това аргументите за нови стимули стават все повече. На 19-и май Индонезия намали ограниченията за заеми за купувачи на собственост и леки автомобили.

Нови облекчения няма да са изненада. Очакванията за растеж от над 6% на БВП в Азия през тази година се базират най-вече на вътрешното потребление. Тези надежди обаче може да не се материализират, ако потребителите излязат новото препятствие пред растежа.

По материали на световни информационни източници, подготвена от отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10