Европейската централна банка (ЕЦБ) не може да удължи срока на спешна ликвидност за банките в Гърция за по-дълъг период, без да има споразумение между Атина и нейните международни кредитори, заяви в интервю за френско радио представителят на ЕЦБ Кристиан Ноайе.
ЕЦБ не може да продължи безкрайно да поема рискове, подкрепяйки гръцки банки, заплаши Ноайе, който е и гуверньор на Централната банка на Франция.
Той подчерта, че неделя (12-и юли) е крайният срок за Гърция да постигне нова спасителна финансова сделка. Ако дотогава няма споразумение, икономиката на Гърция рискува да колабира.
Неделя е крайният срок или в Гърция ще настъпи истински хаос, отсече Ноайе.
Ние сме в необичайна ситуация, която не може да продължава, посочи Кристиан Ноайе и допълни, че ЕЦБ ще продължи да работи върху хипотезите, че Гърция ще остане в еврозоната. В същото време той подчерта, че гръцкото правителство трябва да представи "заслужаващ доверие" план с реформи за икономиката на страната.
Ноайе отбеляза, че на този етап изглежда невъзможно отварянето на гръцките банки.
Готови сме да се изправим пред всички възможни сценарии, но вече започваме да се тревожим много, каза той, визирайки нарастващата опасност от предстоящ сценарий "Grexit" (излизане на Гърция от еврозоната). Според него евентуален Grexit ще трябва да бъде придружен с мерки за повишение на доверието в еврозоната.
В същото време обаче той подчерта, че еврото не е осъдено без Гърция в еврозоната.
Междувременно друг представител на ЕЦБ - Евалд Новотни заяви, че е много малко вероятно на днешното си заседание Централната банка да увеличи размера на спешната ликвидна подкрепа за гръцките банки.
Новотни, който е и шеф на Австрийската централна банка, заяви пред журналисти: Ние като Управителен съвет на ЕЦБ ще трябва да обсъдим днес до каква степен можем да поднови този кредит отново. Напълно сигурно е, че няма никакво желание да се увеличи размера на програмата ELA за банките в Гърция. Честно казано, не мога да си представя подобно решение.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..