Изненадващият ръст на БВП в Китай не освобождава централната банка от проблемите

Китайската централна банка все още е в затруднение, въпреки изненадващо силния растеж на икономиката през второто тримесечие.

БВП нарасна със 7%, което е повече от очакваното и е равно по сила на представянето през първото тримесечие. Националната статистическа служба обяви, че растежа се е стабилизирал и е „готов да нараства”.

Това изглежда доста оптимистично. Една от бариерите са инвестициите в сектора на недвижимите имоти, който нараства с най-малка скорост след 2009. Друга грижа са безпокойствата сред потребителите и компаниите, тъй като паричното предлагане в икономиката се забавя, въпреки четирите намаления на лихвите след ноември.

Дисинфлацията е твърдо вградена. Ако премахнем реалния ръст на БВП от :5 от номиналния ръст на БВП, който е 7.1% и излиза, че средните цени на китайското производство са нараснали със само 0.1% спрямо нивата от преди година между април и юни. Това никак няма да подтикне китайските компании да се втурнат да харчат, още повече при огромните дългове, които имат да изплащат.

Прекалените дългове правилно се отчитат като заплаха за финансовата стабилност, въпреки че последния скок на акциите прави малко вероятен да се случи внезапен срив. Дори и така обаче Китайската народна банка вероятно ще трябва да предприеме и нови облекчения. Дори и само за предотвратяване на начало на дефлация.

Работното население в Китай вече започна да намалява. Дългът, инфлацията и влошаващата се демография съставляват опасен коктейл. Монетарната политика не може да обърне тенденцията на застаряващо население, но бум на инфлацията поне ще помогне за намаление на реалната тежест на дълговете. Ако вместо това заемателите на средства са принудени да ги намалят, икономическия растеж може да намалее неконтролируемо, както това стана в Япония през 90-те години.

Намалението на лихвите ще представлява друг риск. Еднопосочни залози за обезценка на юана ще влошат още повече отлива на капитали от страната. Дори и при последните цифри на БВП, които дават измамно чувство за стабилност, да се стои и да не се прави нищо не е разумна опция.

Бул Тренд Трейдър 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10