Централната банка на Франция намали прогнозите си за растеж на френската икономика през 2016-а и 2017-а година, обвинявайки за това слабостта в развиващите се пазари и посочи, че има вероятност за избледняване на досегашния позитивен тласък за покупателната способност на потребителите, идващ от по-ниските цени на петрола.
В своите най-нови средносрочни прогнози, Френската централна банка запази без промяна очакванията за нарастване на икономиката на страната с 1,2% през тази година, но намали оценката си за 2016-а година до 1,4% от 1,8% и за 2017-а - до 1,6% от предишна прогноза за растеж на БВП с 1,9%.
Външните фактори в бъдеще би трябвало да бъдат по-малко благоприятни, отколкото през 2015-а година и в сравнение с предишната ни оценка, тъй като тласъкът в покупателната сила на домакинствата от по-ниските цени на петрола се очаква да избледнява постепенно, като в същото време ръстът на износа ще се забави леко през следващите две години поради отслабване на перспективите пред развиващите се икономики, заяви Френската централна банка.
Банката също така намали прогнозите си за инфлацията заради по-ниските цени на петрола и други вносни стоки. Тя очаква индексът на потребителските цени (CPI) да нарасне с едва 0,1% през тази година, което е спад от прогноза през юни за повишение с 0,3% и очаква повишение на инфлацията през 2016-а и 2017-а година съответно с 1,0% и с 1,5% в сравнение с юнските прогнози от 1,4% и 1,7%.
Френската централна банка каза, че рисковете за растежа и за инфлацията са в низходяща посока и допълни, че най-големите рискове за инфлацията са все още доста високата безработица в страната, низходящата ревизия на растежа на световната икономика и по-нататъшните спадове в цените на петрола и на останалите суровини.
Относно публичните финанси на Франция, централната банка отбеляза, че публичният дефицит следва да продължи да намалява и правителството може да достигне целта си за дефицит от 3% от БВП през 2017-а година, но при условие, че продължава да полага усилия за обуздаване на публичните разходи.
Тя прогнозира, че държавният дефицит ще бъде 3,8% от БВП през тази година и ще се свие до 3,4% през 2016-а, като нейните прогнози почти съвпадат с тези на Министерството на финансите.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..