· Свързаните с петрола валути се покачиха благодарение на ралито на суровината
· Индустриалните метали и акциите на минните компании поскъпнаха заради очертаващия се вот на оставане на Великобритания в ЕС
· Платината беше единственият благороден метал, който нарасна
Валутни пазари
Вчера на валутните пазари доминираше британският паунд, който нарасна срещу останалите валути.
Долар/йена започна отново да пада при приближаването на голямата съпротива на 105.50.
Свързаните с петрола валути поскъпнаха, като сред тях се отличи канадският долар.
Еврото върна печалбите, след като напредваше в началото на деня.
Лихви
Доходността по облигациите рязко спадна в периферните икономики на еврозоната, но нарасна във Великобритания, където инвеститорите оцениха като по-малък риска от евентуално облекчение на политиката на Английската централна банка. Пазарът заложи на малко по-голям шанс от увеличение на лихвите на Фед, по-специално по време на септемврийското заседание. Доходността по 2-годишните книжа скочи с 4 базови пункта до 0.733%, а тази по 10-годишните книжа с 6.5 базови пункта до 1.673%.
Суровини
Сред благородните метали единствено платината отчете рали. 200-дневната пълзяща средна при 942 долара е силна подкрепа, а нивата от 1000 долара засега са слаба съпротива.
Индустриалните метали скочиха вчера до едноседмични върхове благодарение на оптимизма, че Великобритания ще гласува за оставане в ЕС. Мениджърите на паричните фондове обаче остават негативно настроени спрямо медта.
Петролът продължи да поскъпва преди данните за производството и запасите в САЩ. Пазарът очаква спад на запасите с 1.5 милиона барела през миналата седмица.
Капиталови пазари
Европейските борсови индекси отчетоха вчера силни печалби. Във Великобритания също имаше голям растеж след социологическите проучвания през уикенда, даващи преднина на лагера за оставане в ЕС.
Американските индекси последваха търсенето на рискови активи в целия свят, но затвориха с по-скромни печалби и далеч от достигнатите през деня върхове.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..