МВФ определя добро състояние на американската икономика

Международният валутен фонд заяви в сряда, че американската икономика е като цяло в добро състояние, като се очаква растежът да набере отново скорост въпреки скъпия долар. Организацията обаче обърна внимание и на прекалено многото американци, които изпадат от работната сила или живеят в бедност.

МВФ прогнозира американския растеж на 2,2% през 2016, което е намаление на предишната оценка от 2,4%, която беше направена през април. МВФ продължава да очаква от растежа да се възстанови до 2,5% през 2017-а при бавно нарастваща инфлация към целите на Федералния резерв от 2%. Така завършва заключението на годишната оценка за американската икономическа политика. Тя показва също, че според Фонда доларът е надценен с между 10% и 20%, базирайки се на ефективните валутни курсове срещу голям набор от световни валути.

Директорът на МВФ Кристин Лагард заяви на пресконференция, че това не е резултат от валутни манипулации на основните търговски партньори на САЩ с цел извличане на конкурентно предимство, а несигурност в целия свят, която води до наплив от покупки на американски активи.

Лагард предупреди да се избягват резки промени на лихвите от страна на Фед и обърна внимание, че стабилността трябва да има най-голям приоритет и да бъде съпроводена с постепенни и добре сигнализирани на пазарите повишения на лихвите. Действията на Фед трябва да се базират на излизащите данни и да са в подкрепа на икономиката, а не да се наложи в бъдеще да има реверсии на предишни действия.

МВФ идентифицира четири важни предизвикателства за американския растеж. Спад на участие в работната сила, като ръстът на доходите е концентриран сред по-богатите американци, а голяма част от населението живее в бедност. МВФ се позова на американско преброяване на населението, което показва, че 46,7 милиона души или това са 15% от населението, живеят под линията на бедността,  като в един от три случая начело на въпросните домакинства са жени.

МВФ подтикна Фед да предприеме стъпки към ръст на участието на хората в работната сила, включително подобрено гледане на децата в детски градини, за да могат жените да се връщат на работа. Да се преследват имиграционни реформи и да се преработи програмата за инвалиди, за да може да се позволи на работната сила да расте.

МВФ призова Фед да увеличи федералната минимална заплата, докато в същото време осигури по-великодушен данъчен кредит върху доходите и да подобри началното образование на децата.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10