Британският финансов министър Джордж Озбърн ще се срещне с някои от най-големите инвеститори на "Уолстрийт" в Ню Йорк този понеделник, за да ги призове да останат във Великобритания, въпреки решението на британците през миналия месец да гласуват за напусне Европейския съюз, съобщава Ройтерс, цитирайки източник от кабинета на министъра.
Гласуването в подкрепа за Brexit доведе до рязка обезценка на британската лира към 31-годишно дъно спрямо долара, като в същото време редица инвеститори предупредиха, че Великобритания, която до по-рано този месец беше петата по големина икономика в света, ще бъде изправена пред години на несигурност по отношение на всичко - от международната търговия до инвестициите на Острова.
Докато решението на Великобритания да напусне ЕС представлява ясно икономическо предизвикателство, сега ние трябва да направим всичко по силите си, за да направим нашата страна най-привлекателното място в света за правене на бизнес, се посочва в изявление на Джордж Озбърн.
В момента стремежът към по-тесни връзки с най-големите ни търговски партньори е основен приоритет и моето послание към света е, че Великобритания може да напусне ЕС, но ние не напускаме света. Ще продължим да бъдем стожер на свободната търговия, демокрацията и сигурността и ще бъдем по-отворени към света от всякога досега, подчерта той.
В свое изявление пред "Уолстрийт Джърнъл", Джордж Озбърн каза, че иска да засили търговските взаимоотношения със Съединените американски щати, Канада и Мексико и в тази връзка е разговарял на няколко пъти през последните две седмици с говорителя на Камарата на представителите (американския конгрес) - Пол Райън.
Аз ще заявя пред инвеститорите на "Уолстрийт", че ние искаме по-голямо, а не по-малко финансиране в Лондон, написа британският финансов министър, добавяйки, че Великобритания и САЩ са най-големите чуждестранни инвеститори един на друг.
На среща с Джордж Озбърн през миналата седмица, пет американски инвестиционните банки обещаха, че ще се опитат да помогнат на Лондон да запази водещото си място като международен финансов център, макар че една от банките предупреди, че несигурността относно бъдещите британски търговски отношения с ЕС ще затруднят допълнителните инвестиции в страната.
Посещението на Озбърн в Ню Йорк ще бъде първата от поредиците търговски мисии до основните световни финансови и политически центрове, като до края на месеца той ще отиде и в Сингапур и Китай, съобщиха от неговия кабинет.
По-късно тази седмица той ще се срещне в Лондон с американския финансов министър Джак Лю, след което ще проведе разговори в Брюксел и с министрите на финансите на други страни - членки на Европейския съюз.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..