Японските власти се очаква да намалят драстично прогнозите за икономическия растеж през настоящата година

Японското правителство вероятно ще намали наполовина прогнозата си икономическия растеж през тази година, след като се вземат предвид променената политика за данъка върху продажбите и по-негативната перспектива пред глобалната икономика след гласуването на британците за излизане от ЕС, съобщава "Уолстрийт Джърнъл", цитирайки свои източници, запознати с въпроса.

Администрацията на премиера Шиндзо Абе планира да намали досегашната си прогноза за икономическия растеж от 1,7% през финансовата година, приключваща в края на март 2017-а година, до едва 0,9%, като това се очаква да стане факт в сряда (13-ти юли), посочва водещото издание, напомняйки, че предишната прогноза беше оповестена през януари.

Очакваното солидно понижение ще се дължи отчасти на решението на Абе от юни за отлагане на новото вдигане на данъка върху продажбите за 2019 година вместо планираното му повишение през април 2017 година, посочват източниците на "Уолстрийт Джърнъл". Според предишните прогнози на японските власти, вдигането на данък върху продажбите от началото на следващата фискална година трябваше да доведе до по-агресивни потребителски покупки на стоки и услуги в месеците  преди въвеждането на новата по-висока данъчна ставка.

Друга причина за очакваното рязко намаляване на прогнозата за растеж на икономиката на Япония е несигурността на световните пазари в резултат на неотдавнашното решение на Великобритания да напусне ЕС и въздействието, което Brexit може да има върху вече и без това по-слабите японски износ и корпоративни разходи, посочват неназованите източници, запознати с въпроса.

Според тях правителството на Шиндзо Абе вероятно ще прогнозира и икономически растеж от 1,2% за следващата финансова година, допълват те.

Информацията на "Уолстрийт Джърнъл" вероятно ще засили спекулациите от началото на седмицата, че японските власти обмислят скорошно прилагане на допълнителни стимулиращи икономиката на страната мерки, след като през уикенда управляващата партия на премира Абе спечели убедителни изборите за Горната камара на парламента на страната. Тези спекулации се подхранват допълнително и от очакваната днес среща на японския премиер с бившия шеф на Фед Бен Бернанке, който неотдавна сподели, че политиката, известна като  "разпръскване на пари чрез хеликоптер" не трябва да бъде преждевременно изключвана от арсенала стимулиращи мерки.

Подобна политика беше предвидена преди години от американския икономист Милтън Фридман, който използва метафората за хеликоптер, разпръскващ пари, визирайки възможността дадена централна банка да печата пари, които да представя на гражданите под формата на кредити чрез директни покупки на държавни облигации, за да се финансират техните разходи или намаляването на данъчните ставки.

Гуверньорът на Японската централна банка Харухико Курода, който също се срещна с Бернанке, обаче подчерта, че банката няма намерение да използва подобни мерки, тъй като това би размило отговорностите между парламента, който е отговорен за провежданата в страната фискална политика и централната банка, която провежда паричната политика.

Спекулациите за предстоящи в скоро време допълнителни стимулиращи политики от страна на японските власти продължава и днес да отслабват местната валута и да оказват подкрепа за акциите, търгувани на токийската борса. Щатският долар поскъпна по-рано днес до триседмичен връх от 103,66 йени, нараствайки от началото на седмицата с над 3 йени, след като при старт на търговията в понеделник беше на ниво около 100,00 йени. В същото време еврото се търгува около 114,66 йени, отстъпвайки слабо от сутрешен триседмичен връх около 115,18 нивото.

От своя страна основният японски фондов индекс Nikkei нарасна с 2,46%, задълбочавайки вчерашното си възходящо рали от близо 4%, което представляваше най-солидния негов дневен отскок от началото на март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10