Докато министърът на енергетиката на Русия Александър Новак се подготвя да отлети за Алжир за разговорите с ОПЕК за съкращение на производството, развитията в страната сигнализират, че нечленуващата в ОПЕК Русия не се подготвя за координирани действия.
Пет водещи петролни компании в Русия, даващи 3/4 от производството на страната, най-голям производител на петрол в света, заявяват, че ще увеличат производството през следващата година след достигането на рекордни нива през последните месеци.
Няма съмнение, че всички тези компании ще се подчинят на президента Владимир Путин, ако им заръча да намалят производството. Засега обаче Путин не е имал срещи с водещите производители на петрол – държавни или частни – и дори министърът на енергетиката още не е провел с тях консултации за уточняване на детайлите и логистиката при каквито и да е действия на съкращение на производството.
Контролирания от Кремъл "Роснефт", който дава 1/3 от руското производство, е най-големият противник на споразумение за световно замразяване на производството откакто беше за първи път предложено в началото на годината. Според влиятелния шеф на" Роснефт", Игор Сехин, близък приятел на Путин, вътрешните разделения убиват ОПЕК и способността му да влияе на пазара. Източници от "Роснефт" твърдят, че позицията на фирмата не се е променила въпреки последните развития, при които в началото на септември Путин се срещна с втория принц на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и други министри, за да обсъждат стабилизирането на пазара. Ден след подписването на пакта Русия съобщи за нов рекорд на производството след разпадането на СССР в размер на 11 милиона барела на ден.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..