Eмисия новини

А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Стивън Фрай

Олимпийските богове според Стивън Фрай

В книгата „Митове“ британски актьор, телевизионен водещ и режисьор Стивън Фрай прави остроумен и пълен преразказ на онези истории, които вече знаем. Но добавя към тях неочаквани гледни точки, добавя хумор и обръща внимание на детайлите, които често имат..

публикувано на 11.04.20 в 10:30
Страхил Пеев (вляво) и Георги Камов

За птиците и за идеята да познаваме по-добре света около нас

За птиците и за орнитологичните разходки, които могат да се случват в София и около София по всяко време, говорим със Страхил Пеев и Георги Камов – хората, които стоят зад идеята Sofia Bird Walks. Разговор за редките видове, за фотографията и за вниманието..

публикувано на 29.03.20 в 09:15

За ърбекс туризма и естетиката на руините

Изоставени терени, индустриални пейзажи, разрушени сгради – това изследва urbex туризма. Понятието идва от словосъчетанието urban exploration, буквално преведено като "изследване на градската среда".  Причудливи са градските пейзажи на фотографа..

публикувано на 24.02.20 в 15:02

Агушевите конаци – замък без аналог на Балканския полуостров

Агушевите конаци са един изключителен ансамбъл от жилищни и стопански сгради, които представляват най-големия родов замък от средновековен тип в Родопите. Те са паметник от национално значение от 1964 година. Намират се в центъра на село Могилица на..

публикувано на 21.02.20 в 09:10
Бойка Асиова

За Разлог и песните с биографии

Писателката Бойка Асиова споделя за пътищата на своите герои и за пътищата, по които тя е минала. Разтваряме романите „Вълчицата излиза привечер“, „Яловата вдовица“, която в края на миналата година излезе на турски език, „Лудовица“ и „Запеските“ и няма..

публикувано на 20.02.20 в 16:02
Петя Кокудева

За Южна Америка – или могат ли древните култури да предизвикват тъга

С писателката Петя Кокудева говорим за последното ѝ пътешествие до Южна Америка и за поетичните ритуали на индианците. Едно пътуване, което ще ни каже какви истории разказват древните глинени фигурки, изработени преди векове от индианците техуелче.  Или..

публикувано на 07.02.20 в 17:25
Наско Гелимачев

Музей на Капитан Петко войвода посреща туристи в родното му село

Наско Гелимачев е роден в ивайловградското село Свирачи, наследник е на бежанци от Мала Азия, българин, който се възхищава на подвига на революционера и хайдушки войвода Капитан Петко Киряков. Преди десетилетия решава да издигне паметник в..

публикувано на 27.01.20 в 15:39

Солидарните хора

„В купата има хиляди малки прашинки. Когато смесиш сол, захар, мая, когато ги заредиш с много енергия, се получава един много вкусен хляб. Хляб, който, споделяйки го в неделя с бездомните хора, те разбират, че някой все пак мисли за тях“, това казва Милена..

публикувано на 22.01.20 в 10:35

Детски книги по празниците и след празниците

Колко години минаха от онзи призив на писателя Георги Господинов – „Подари книга за Коледа“? Поне петнайсет години със сигурност. И днес, като че ли става все по-естествено да говорим за книги и по празници, и между празници, и в делнични дни. Това издание..

публикувано на 09.01.20 в 10:45

Поглед към Ориента

Как жените разширяват границите на познатия ни свят? Кои са жените, които предприемат през 18-и и 19-и век пътуване към Ориента, когато мястото изглежда чуждо и различно от всичко, което Западният свят е познавал? В сборника „Дамите от Ориента“..

публикувано на 03.01.20 в 14:07