Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Топалов и неговите софийски истории

Виктор Топалов
Снимка: личен архив

София се радва на един много силен родов дух и крие много истории, които е въпрос на време да бъдат разказани, твърди Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“. Заедно с него тръгваме по един съвсем нов пешеходен маршрут, вдъхновен от книгата на журналистката Елена Кръстева „И Чапа създаде света. Истории за хора и статуи“. В тази книга главен разказвач е скулпторът Георги Чапкънов, чиито спомени са извор за една отминала безвъзвратно епоха и нейните личности.

А Виктор Топалов създава от тези разкази на Чапа - и най-вече от неговите скулптори, който можем да открием в различни точки на София, нов пешеходен маршрут по софийските улици, в който става въпрос и за митове, и за реални лица и истории. Разказва ни за скулптурите на Света София и Радой Ралин, за балерината, която краси фонтана пред Народния театър.

Това е първата обиколка на „Бохемска София“, създадена по съвременна книга. Освен това Виктор Топалов ни припомня колко лесно пешеходните маршрути могат да се превърнат във виртуални, когато това се налага във време на пандемия.

По думите на Виктор Топалов  историята на София се гради от паметта на хората, живели тук преди нас. Това казва създателят на „Бохемска София“, който ни припомня какви нови истории можем да научим от града, който си мислим, че познаваме добре.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50