Eмисия новини

Мултикултурни диалози

Архив на предаването

Предаването е насочено към широк кръг слушатели с интерес към „другия“ и към себе си през очите на този „друг“. Постиженията и проблемите в съвместното съжителство на различни етноси, мултикултурният диалог,  смесени бракове, живот на българи в чужбина и живот на чужденци у нас, човешкото общество като пъстра палитра - това са само част от темите на предаването.

Екип на предаването: Цветан Цветанов, Ана-Мария Кръстева, Людмил Фотев, Румен Дечев, Албена Велева, Весела Цанкова, Цвети Бахариева

Публикации

Румен Дечев и проф. Симеон Евстатиев в студиото на

История и геополитика: Дилемите на Саудитска Арабия

В турбулентните условия след Първата световна война Абдул Азис ал Сауд, емир на Неджд, не без помощта на англичаните, завладява съседното емирство Хиджаз и образува кралството на саудитите – Саудитска Арабия. По този начин договорът за голямо независимо..

публикувано на 17.12.18 в 13:23
Ре Лема

Ре Лема и българските гласове

Ре Лема е композитор и пианист от Конго. В началото на 90-те е един от първите, които включват български хорове, вплитайки ги заедно с афро-ритми в произведенията си. Гласовете на Ансамбъл „Пирин“ звучат в албумите му, певиците гостуват на турнетата му,..

публикувано на 08.12.18 в 15:35

История и геополитика: Тодор Живков и властта

На 10 ноември се навършиха 29 години от рухването на българския комунизъм. Дистанцията на времето ни дава възможност по-ясно да разберем събитията от онова време, което в голяма степен носеше отпечатъка на първия партиен и държавен ръководител Тодор..

публикувано на 19.11.18 в 09:25
Димитър Събев (вляво) и Румен Дечев

История и геополитика: Брекзит – какво не знаем?

На проведения референдум на 23 юни 2016 г. гражданите на Великобритания гласуваха за излизане от Европейския съюз, което трябва да стане факт през 2019 година. Повечето медии акцентираха върху „безкрайните“ негативни последици, които Обединеното кралство..

публикувано на 20.10.18 в 15:35

История и геополитика: Маркс и марксизмът

На 5 май се навършиха 200 години от рождението на Карл Маркс. През 1845 – 1846 г. той заедно с приятеля си Фридрих Енгелс пише „Немска идеология“, където формулират своите нови възгледи за човешкото общество, наричани материалистическо разбиране на..

публикувано на 25.09.18 в 18:05
Боян Кулов (вляво) и Румен Дечев в студиото на предаването.

История и геополитика: Доналд Тръмп – стратегически цели и външна политика

Вече две години името на настоящия президент на САЩ не слиза от емисиите на медиите. За съжаление обаче сериозните анализи за неговата политика отстъпват пред пикантните подробности… В „Мултикултурни диалози“ – „История и геополитика“ ще се опитаме да..

публикувано на 25.09.18 в 11:30
Лоренцо Дабове

Песто дженовезе и ЮНЕСКО

Мултикултурните диалози по програма „Христо Ботев“ обръщат внимание на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, включително и на кандидатурите, които трябва да бъдат разгледани тази есен. Един от инициаторите традициите на Песто дженовезе да влязат в..

публикувано на 30.06.18 в 15:35
Д-р Петър Берон в студиото на програма „Христо Ботев“

История и геополитика: Д-р Петър Берон за Българския преход и патриотизма

Във връзка с 30-годишнината от създаването на Комитета за екологична защита на гр. Русе разговаряме с д-р Петър Берон за измеренията на безкрайния български преход и възможните перспективи пред България. Д-р Берон е един от най-неконвенционалните и..

публикувано на 16.06.18 в 15:35

Преводът на Библията като революционен акт

За въздействието на Свещеното Писание върху развитието на немския и българския език ще разговаряме с пастор д-р Райнхолд Гестрих. Той поддържа немскоговорящата евангелска общност в София и задълбочено изследва ролята на Мартин Лутер в обществото...

публикувано на 26.05.18 в 08:15
Кирил Калев, Силви Вартан и Людмил Фотев в Пето студио на БНР

В навечерието на двата си концерта в България Силви Вартан бе специален гост на БНР

В Пето студио Кирил Калев и Людмил Фотев разговаряха с нея за първите ѝ спомени и хората, предопределили артистичната ѝ съдба. Емоцията на Силви бе неподправена при досега ѝ с техни снимки – режисьорът на първия ѝ филм, „Под игото“, Дако Даковски,..

обновено на 21.04.18 в 15:37