Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на двата си концерта в България Силви Вартан бе специален гост на БНР

Цялото интервю – тази събота, 21 април от 15 до 15.30 часа, в „Мултикултурни диалози“ по програма „Христо Ботев“.

| обновено на 21.04.18 в 15:37 БНР Новини
3
Кирил Калев, Силви Вартан и Людмил Фотев в Пето студио на БНР
Снимка: Кирчо Стоичков




В Пето студио Кирил Калев и Людмил Фотев разговаряха с нея за първите ѝ спомени и хората, предопределили артистичната ѝ съдба. Емоцията на Силви бе неподправена при досега ѝ с техни снимки – режисьорът на първия ѝ филм, „Под игото“, Дако Даковски, чиято дъщеря е част от програма „Христо Ботев“, брат ѝ Еди в компанията на Гошо Минчев... И най-вече, като откри след повече от половин век българската версия на коронната си песен „Тази вечер аз съм хубава“ на Богдана Карадочева: „Не е истина! Не, не съм знаела, че това съществува. Толкова е красиво и добре изпято! Текстът е хубав, не разбрах всичко, но преводът е много близък до оригинала и е много добър.“ Подобна бе и оценката ѝ за авторската българска версия на Кирил Калев на „Марица“, запечатана от камерата на радио „Бинар“.

Снимки: Кирчо Стоичков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25