Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ретро снимка може да си направите в историческия музей в Стрелча

Снимка: Исторически музей - Стрелча

В Историческия музей - Стрелча се откри мултимедийната инсталация "Поздравъ отъ Стрелча", посветена на стопанското и културно развитие на нашето село в края на XIX и началото на XX век. Инсталацията е реализирана по проект "Мултимедийна инсталация "Поздравъ отъ Стрелча", финансиран от Национален фонд "Култура".

Историческият музей в Стрелча ни кани и на едно необикновено пътешествие назад във времето – към мобилната изложба "Училището по онова време". Тя е част от проекта "Обновяване и модернизация на зала за временни и мобилни експозиции в Исторически музей - Стрелча и създаване на мобилна изложба "Училището по онова време", реализиран с подкрепата на Министерството на културата. Щом прекрачите прага на залата, ще имате усещането, че времето се е върнало назад. Пред вас оживяват старите класни стаи – с дървените чинове, звъна на училищния звънец и дъската, по която още личат следи от тебешир. Там, където някога се е раждало любопитството и знанието е имало мирис на мастило и прах от книги. Изложбата проследява развитието на техническите средства в обучението – от първите визуални помощници и диапроектори, през аудио- и аудиовизуалните устройства, чак до първите компютри. Всеки експонат носи духа на своето време – спомен, звук, детайл, който ни връща към онези години, когато училището беше свят със свои ритуали и очаквания.


"С мултимедийната инсталация "Поздравъ отъ Стрелча" ние оползотворихме едно малко пространство в нашия музей, който успяхме да направим доста интерактивен. Тук може да се свържете с нашите културни и стопански институции от началото на 20-и век т.е. можете да проведете разговор с читалището, допълнителното земеделско училище, земеделската кооперация или банята. Тази инсталация озаглавихме "Поздравъ отъ Стрелча", защото животът по онова време е бил около функционирането на минералните бани и още от края на 19-и век Стрелча присъства неизменно. Към инсталацията прибавихме и три броя ретро вестници, така че може да се настаните удобно и да четете информация за културния и стопански живот на селището. Преди да реализираме проекта се поровихме в различни източници и открихме много интересни факти около развитието на Стрелча. Освен това всеки един посетител може да си направи и ретроснимка и така да взема един скъп спомен от Стрела и посещението в музея.

В изложбата "Училището по онова време" представяме как се развиват учебните помагала и помощни средства от началото на 20-и век и бума, който е имало през 60-70-те години. Самата изложба направихме със съдействието на Националния музей на образованието и Националния политехнически музей и на множество дарители – училища, които откликнаха на поканата", разказа в предаването "Следобед за любопитните" Николета Петкова, директор на Исторически музей в Стрелча.


Снимки - Исторически музей - Стрелча
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Радослава Бекова

Д-р Радослава Бекова: Наградите "За жените в науката" дават самочувствие и създават научно семейство

На 26 ноември в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН се проведе 15-та церемония по връчване на отличията "За жените в науката" , организирана от ЮНЕСКО и Софийския университет "Св. Климент Охридски".  В "Нашият ден" разговаряме с Радослава Бекова , доктор по хидробиология и ихтиология – част от екипажа на единствения научно-изследователски кораб в Черно..

публикувано на 27.11.25 в 09:37
Афиш на събитието

Фестивалът на науката започва с над 70 събития и международни гости

Днес започва третото издание на Фестивала на науката . То ще продължи до неделя, 30 ноември . Четиридневната програма включва повече от 40 учени в 70 събития , 15 щанда с демонстрации и две изложби , разположени в пет различни пространства. Специален гост на фестивала ще бъде френският антрополог д-р Оливие Живър , който ще се срещне с..

публикувано на 27.11.25 в 08:19

"Музейко" – епизод 3: Бъдеще

Науката се превръща в игра, когато можеш да я пипнеш и помиришеш, да скочиш с двата крака в друг свят, да експериментираш и да се изненадваш. Когато можеш да мечтаеш. Продължава пътешествието в най-големия детски научен център в България, който се намира в София, "Музейко". Смислов и физически център в интериора на детския музей е неговото..

публикувано на 26.11.25 в 15:57
Проф. Иван Гаврилов и проф. Арман Постаджиян носители на наградата за медицина

Човекът с голямото сърце...

Човешкото сърце не е просто анатомия или орган, то е нарицателно, метафора, често експлоатирано в поезията, в литературата, в киното. Много пъти бива употребявано в народопсихологията, в пословиците и поговорките, в човешките взаимоотношения. Аз винаги съм вярвал, че повечето лекари и лекарският персонал са хора с големи сърца – съпричастни,..

публикувано на 26.11.25 в 12:16

Положителното влияние на младежките субкултури в спорта

Националната спортна академия представи изследване на тема "Младежките субкултури в спорта", което анализира и описва по какъв начин спортът се явява обединяващ фактор на младежи с различна култура, социален статус, ценностна система и жизнен опит. То засяга модерните градски спортове като паркур, брейкинг, уиндсърфинг, сноубординг и др...

публикувано на 25.11.25 в 16:54