четвъртък
от 15.10 до 16.30 часа
Предаването "Следобед за любопитните" е част от следобедната линия на програма "Христо Ботев" – "Ефир знание". Целта му е да търси баланса между познанието и забавлението, между известните на широката аудитория факти и новите открития в различните сфери на науката. Методите за постигане на тази цел са да излага безпристрастно, обективно и занимателно достиженията в науката, за да разшири познавателните хоризонти на българина.
В "Следобед за любопитните" търсим отговори на въпроси като: Възможно ли е България да стане водеща при реализирането на новия квантов компютър, идва ли края на силициевата ера и какво следва, новите геномни техники – възможности и предизвикателства пред изследователите и земеделските производители, как се отглежда цвете в епруветка, имат ли мирис, звук и вкус планетите, какво представлява изкуственият интелект и още много въпроси в сферата на съвременното познание. Гости и "съавтори" на предаването са най-добрите учени от БАН и всички висши училища в страната. Като използваме цялото жанрово разнообразие и възможности на БНР, се стремим да разширим интереса на хората към откритията в науката и потърсим ползата от тези открития за живота на всеки от нас.
Ако сте любопитни и любознателни, бъдете с нас всеки четвъртък, скъпи слушатели на програма "Христо Ботев".
Екип на предаването: Ани Костова, Зорница Цветанова
Връзка с екипа: тел. 02 9336 560 и sledobed@bnr.bg
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за..
На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition . Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители..
Институтът по полимери е научно звено в направление "Нанонауки, нови материали и технологии” на Българската академия на науките. Мисията на Института по полимери е да извършва научни изследвания, иновационни дейности и обучение в областта на..
Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история от предаванията Преди обед по bTV, Денят започва с Георги Любенов по БНТ и ютюб канала "Прастари времена". Автор е на книгите..
"Трудно може да говорим за колко години живот е програмиран човекът. Много от проучванията в световен мащаб говорят за това, че генетично на човек е заложено да живее до 100-140 години. това, което аз мога да кажа е, че еволюционно от както съществува..
Пробив за българската палеонтология. Учени откриха фосили на мозазавър. Разкопките са от района на Стара планина. На този фон, само че край Трън –по време на Седмата палеонтологична експедиция, са намерени останки и от растително яден динозавър. Какво..
Лекарската професия е най-стресираща у нас. Това показа онлайн проучване на първата българска компания с революционно решение за управление на стреса – Somenso, проведено сред 850 респонденти от различни професионални среди в периода 15 април - 15 май...
Лекция на тема "Механизми на редките болести (от структурни промени в генома до функционални последствия)" изнесе на 12 юни проф. Стефан Димитров в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. Лекцията бе в рамките на академичния семинар "Актуални проблеми на..
Знаете ли, че ако успеем да съберем слънчевата енергия, която попада върху земната повърхност за 20 минути, то тя ще бъде достатъчна, за да задоволи нуждите от енергия на човечеството за цяла една година?! Невъзможно е! Да, прави сте, не е възможно..
Повечето звезди се раждат в двойни, тройни и четворни звездни системи и тази екзопланета, която ние отрихме, е в тясна двойна система и е Юпитеров гигант, обикалящ около една от звездите в звездната система. За нас, учените, е трудно да се установи..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с..
Новата изложба на Анета Дръгушану в галерия "Арте" се нарича "Родова сцена". Това са рисунки от последната година и живописни платна с ретроспективен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg