Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Непознатият свят на растенията“: Класификация на растенията и дървесните видове

| обновено на 15.08.14 в 10:20
Снимка: Архив
• Кои са характерните видове за Балканите и как са се появили у нас екзотичните дървета. Дълговечните растения на България и тяхната история, Природният парк Витоша, който е съчетал цялото дървесно разнообразие на нашите географски ширини, и уникалните растителни видове, виреещи само на Витоша.

• И още – ще научим какви са лечебните свойства на някои дървета и храсти.

• За научната достоверност се погрижиха доцент доктор Валерия Иванова, ръководител катедра „Градинарство” към Аграрния университет, Пловдив, и Десислава Гюрова, експерт по флората в Дирекция „Природен парк Витоша”.

По публикацията работи: Веселина Даковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас вече има Музей на невъзможното

Представете си място, където можете да рисувате със светлина, да стъпите в безкрайността или да станете част от екипажа на космически кораб. Това може да се случи в Бургас в новооткрития Музей на невъзможното. Илиян Димитров и Ивайло Ценкински са автори на идеята и реализацията на този интересен и модерен музей! Тяхно дело са и е са интересните..

публикувано на 28.10.24 в 13:10
Анкара е модерен град с население близо 6 млн. души, но и древен град с богата история

Музеят на анадолските цивилизации

Старата каменна сграда на Музея на анадолските цивилизации в Анкара събира една от най-богатите колекции с древни находки в света. Това е бивш покрит базар, където са се продавали фини тъкани, ориенталски килими и специфичните кози кожи, с които градът бил прочут навред. Покритият базар имал дебели дървени порти, а във вътрешността му били разположени..

публикувано на 27.10.24 в 12:50
Архивохранилище на Държавна агенция „Архиви“

Архивите са живи. Или пък не?

Преди десетина дни Иван Костов, един от най-важните политици на прехода в България, дари своя архив на Държавна агенция "Архиви". Безспорно значим жест, който ще осигури на бъдещите изследователи обосновано да проучват и детайлно да възстановяват движението на страната ни към демокрация и пазарно стопанство. Иван Костов призова и други политици..

публикувано на 26.10.24 в 12:35
 Йорданка Фурнаджиева

Отново Ден на четенето у нас – 17 ноември

На 22 октомври 2024 г. България беше домакин на Международния форум "Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал". Целта на събитието бе да очертае връзката между намаляващите нива в уменията за извличане на информация при четене, които водят до редица обществени проблеми.  Водещи експерти в сферата на..

публикувано на 26.10.24 в 09:10
Даниела Тодорова, Петя Дочева и Диляна Иванова

Международни Монтесори игри в България

Проявата се провежда всяка година в различни държави, в категория 9-12-годишни – за втори път. Домакини бяха две български училища – ЧСУ "Български школо" и 191 ОУ "Отец Паисий" в с. Железница. За седмица близо 60 деца от 9 държави в различни континенти гостуваха в български семейства и се включиха в разнообразни дейности. Обединяващата тема тази..

публикувано на 23.10.24 в 17:36