Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Цветница – денят на тържественото влизане на Исус в Йерусалим, целият християнски свят – от Сидни до Стокхолм, възпява празника

Отново всички заедно ще празнуваме наближаването на светлия християнски празник. Повече от десет радиостанции обединяват усилията си и представят най-добрата музика, посветена на Възкресение Христово. Без да предлага този път концерт, БНР чрез програма „Христо Ботев” ще излъчи голяма част от изпълненията.

Началото е точно в 12.00 ч. От залата на консерваторията на университета в Сидни, Австралия ще слушаме изпълнения на камерен хор и струнен ансамбъл с диригент Пол Станхоуп с творби от Антонио Лоти, Карло Джезуалдо, Джеймс МакМилан и Арво Пярт – концерт, обединил най-старите с най-съвременните музикални виждания за празника. Творбата на Карло Джезуалдо да Веноза е създадена през 1611 г., тази на Джеймс МакМилан е от 2006 г. Ще бъде интересно да проследим развитието на една тема в продължение на няколко столетия.

Час по-късно директно от зала „Михаил Хора” съставите на Румънското радио с диригент Хориа Андрееску ще изпълнят фрагменти от Византийската Великденска оратория „Страданията и Възкресението на Бог” от Паул Константинеску. „Всички хорове и арии са автентични от 13 в. с изключение на началната „Алелуя” на втората част и финалът на третата част – Високата меса за Разпети петък, чийто автентични теми са от 17 в.” – казва авторът.

В 14.00 ч. ще бъдем в сърцето на Каталуня. Испанските ни колеги са записали изпълнения на момчетата от прочутата певческа школа в манастира Монсерат. Програмата е съставена от фрагменти от специално написаната за Страстната седмица служба на Томас Луис де Виктория, последвани от няколко пиеси на хормайстори на манастира от 17, 18, и 19 в. И за финал – „Свалянето от кръста” от Бернат Виванкос – директор на хоровото училище в Монсерат. Това училище към манастира съществува още от 13 в., а момчешкият му хор е най-старият в Европа. В момента наброява 52 млади певци на възраст от 9 до 14 години. Те прекарват по-голяма част от годината в Монсерат. Сутринта получават солидни общообразователни познания, а следобедите посвещават на музиката.

В 15 ч. започва великолепното ни следобедно приключение. Ще бъдем в прочутата зала в Амстердам, в която свирят музикантите от кралския Концергебау оркестър. Заедно с хора на Нидерландското радио под диригентството на Ян Вилем де Вриинд ще чуем „Йоханес Пасион” на Йохан Себастиан Бах. През 1724 г. Бах току-що е завършил първата си година като кантор в Томаскирхе в Лайпциг. Кантати, Магнификатите му и коледната му музика са приемани с възхищение, затова публиката очаква от него за Разпети петък нещо грандиозно. И го получава, а повече подробности ще научим в неделя.

След подобна грандиозна творба ще направим пауза от около час. През това време ще проследим актуалните новини и заедно със Симеон Идакиев ще се разходим из екзотични места, ще се срещнем с интересни хора и в 19 ч. отново ще се потопим в музиката за празника. Ще бъдем в Гент. Там солисти, съставът Колегум вокале и Берлинската академия за старинна музика ще изпълнят ораторията „Смъртта на Исус” от Карл Хайнрих Граун. Това е една от най-често изпълняваните творби на Граун, създадена през 1755 г.

Точно в 21.00 за около час ще се пренесем в Стокхолм, откъдето ще проследим концерта на великолепния хоров състав „Вочес Нордике” ръководен от Лоне Ларсен. Тя е подбрала съвременна шведска музика, посветена на Светия празник.

Специалният ден на EBU ще завърши с концерт от църквата „Св. Павел” в Лондон. Като най-безценен дар ще бъдат изпълненията на прочутите Би Би си Сингърс с диригент Дейвид Хил. Ще чуем „Литания” от сър Уилям Уолтън, три мотета от Едмънд Ръбра и „Jesu, that has me dearly bought" - премиера на специално поръчаната за случая творба на Френсис Пот и Реквием от Хърбърт Хоуел.
По публикацията работи: Светлана Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50