Световноизвестната унгарска фолклорна певица Марта Шебещен е специален гост в предаването. Ще имаме удоволствието да слушаме нейни изпълнения, както и разговор с нея и документален запис от концерта, състоял се на 10 октомври тази година в Унгарския културен институт в София.
Това, което характеризира цялото творчество на Марта Шебещен, е, че тя се заема с нелеката задача да реконструира почти изчезналата народно-песенна традиция, събирана от Бела Барток, Золтан Кодай и техните ученици. Усилията й са високо оценени от световната публика и през 1996 г. тя получава наградата „Грами” в категорията „уърлд мюзик” (за преработка на народна песен в албума „Бохемия” на дуото „Дийп Форест”), а през 1998 г. печели „Оскар” за песента Szerelem, szerelem („Любов, любов”) към филма „Английският пациент” на режисьора Антъни Мингела.
Огромното влияние на Марта Шебещен е повод ЮНЕСКО да й връчи почетното звание „Артист на мира” (2010) – приз, който получават различни творчески личности за това, че с техните професионални занимания допринасят за укрепването на културните връзки на народите на нашата планета.
Списанието „Ентъртеймънт Уикли” от септември 1996 г. публикува следния коментар по повод поредния албум на певицата – „Късмет” (1996), в който участва и българинът Никола Паров: Надарената унгарска певица прави зигзаг от Ирландия до Индия и ни приближава до неизбежността на ХХІ в. – една голяма и всеобхватна музикална култура, в която регионалните звуци са изцяло погълнати.
Дългогодишното сътрудничество на Марта Шебещен със световноизвестния ансамбъл „Мужикаш” й донася през 1999 г. най-престижната унгарска държавна награда „Лайош Кошут”. През 2005 г. получава и Награда на министъра на културата на Република България за популяризиране на българската култура, а през 2007 г. певицата става Посланик на унгарската култура.
Пред публиката в София Марта Шебещен изпълни унгарски народни песни, събирани от Бела Барток и Золтан Кодай. Нейна партньорка беше пианистката Анжела Тошева с музика на Бела Барток.
сряда, 31 октомври, от 18.30 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg