Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марта Шебещен в София

Снимка: Унгарски културен институт

Световноизвестната унгарска фолклорна певица Марта Шебещен е специален гост в предаването. Ще имаме удоволствието да слушаме нейни изпълнения, както и разговор с нея и документален запис от концерта, състоял се на 10 октомври тази година в Унгарския културен институт в София.

Това, което характеризира цялото творчество на Марта Шебещен, е, че тя се заема с нелеката задача да реконструира почти изчезналата народно-песенна традиция, събирана от Бела Барток, Золтан Кодай и техните ученици. Усилията й са високо оценени от световната публика и през 1996 г. тя получава наградата „Грами” в категорията „уърлд мюзик” (за преработка на народна песен в албума „Бохемия” на дуото „Дийп Форест”), а през 1998 г. печели „Оскар” за песента Szerelem, szerelem („Любов, любов”) към филма „Английският пациент” на режисьора Антъни Мингела.

Огромното влияние на Марта Шебещен е повод ЮНЕСКО да й връчи почетното звание „Артист на мира” (2010) – приз, който получават различни творчески личности за това, че с техните професионални занимания допринасят за укрепването на културните връзки на народите на нашата планета.

Списанието „Ентъртеймънт Уикли” от септември 1996 г. публикува следния коментар по повод поредния албум на певицата – „Късмет” (1996), в който участва и българинът Никола Паров: Надарената унгарска певица прави зигзаг от Ирландия до Индия и ни приближава до неизбежността на ХХІ в. – една голяма и всеобхватна музикална култура, в която регионалните звуци са изцяло погълнати.

Дългогодишното сътрудничество на Марта Шебещен със световноизвестния ансамбъл „Мужикаш” й донася през 1999 г. най-престижната унгарска държавна награда „Лайош Кошут”. През 2005 г. получава и Награда на министъра на културата на Република България за популяризиране на българската култура, а през 2007 г. певицата става Посланик на унгарската култура.

Пред публиката в София Марта Шебещен изпълни унгарски народни песни, събирани от Бела Барток и Золтан Кодай. Нейна партньорка беше пианистката Анжела Тошева с музика на Бела Барток.

сряда, 31 октомври, от 18.30 часа

По публикацията работи: Александър Заралиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36