Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Каталог на птиците”: Пернатите са извор на вдъхновение за музиканти от всички времена

| обновено на 02.09.14 в 10:32
Оливие Месиен записва звуци на птици през 1962 г. в Япония.
Снимка: архив Лондонска филхармония
Взимаме назаем заглавието за новата поредица в „Звукови хроники” от клавирната сбирка на Оливие Месиен. Големият френски композитор от ХХ век, единствен сред музикантите (засега), е и ерудиран изследовател-орнитолог. „Въоръжен” с молив и нотна хартия той записва по време на експедициите си призивите на стотици птици, някои от които е поселил в своята музика. Но трелите на пернатите същества, които пребивават между небето и земята, са извор на вдъхновение за музиканти от всички времена. 
В първото предаване от ноемврийския цикъл на музикалната радиоенциклопедия ще научите как още първобитните хора с малките си костни свирки се опитвали да наподобят гласовете на птиците. В старинната музика откриваме първите музикални птичи портрети (Якоб ван Ейк, Дакен). А в десетките песни на романтиците птиците са символ на политналата мечта, на волността, на любовно копнение или идиличния покой на изтерзаното сърце сред природата (Шуберт, Григ, Брамс).
Модернистите на 20 век олицетворяват птицата с гласа на Божественото присъствие (Месиен) или с възвръщането към изначалната простота (Барток, Респиги). А някои (като Онегер) в антивоенните си творби вплитат птичия зов като лъч на надеждата за мир и светлина, подобно прочутия гълъб на Пикасо.
По публикацията работи: Янина Богданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26