На 7 ноември в Зала 11 на НДК ще се състои юбилейният концерт на Оркестъра за народна музика на БНР. Под диригентството на Димитър Христов ще прозвучат емблематични за Оркестъра музикални произведения. На сцената редом с виртуозните инструменталисти ще излязат певци, чийто творчески път е тясно свързан с Радиото: Янка Рупкина, Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Христина Лютова, Бинка Добрева, Данислав Кехайов, Димитър Богданов и Ваня Вълкова. Специални гости на събитието ще бъдат също Петър Ралчев и Хорът на НФА „Филип Кутев” с диригент Георги Генов.
За нас е огромно удоволствие да споделим празника с всички наши колеги, приятели, изпълнители, композитори и аранжори. Със своето изкуство те са неотменна част от творческата биография на състава, който от самото си създаване до днес диктува модата в българското инструментално фолклорно изкуство – споделя Димитър Христов, диригент на Оркестъра.
Тази изява е кулминация на празничната програма, реализирана през юбилейната 2012 г. Проведеното Национално турне в пет български града даде възможност на стотици радиослушатели да чуят на живо част от най-известните пиеси от репертоара на Оркестъра. Препълнените зали бяха красноречиво доказателство за интереса на публиката към българското фолклорно изкуство. Ярки следи оставиха и концертите в Първо студио на БНР в чест на Коста Колев, Румен Сираков, Петър Ралчев и по случай Трети март.
Оркестърът за народна музика на БНР е сформиран през 1952 г., за да създава продукция за ефира на Радиото, като по този начин съхранява традиционната българска народна музика и заедно с това я обогатява чрез съвременна професионална интерпретация. Първият му състав включва музиканти, чиито имена днес са легенда: Цвятко Благоев, Коста Колев, Костадин Варимезов, Стоян Величков, Атанас Вълчев и др. През годините той се утвърждава като един от водещите оркестри в България, отворен за гост-изпълнители, диригенти и композитори. За своите 60 години осъществява над 15 000 аудиозаписа за музикалния фонд на Радиото. Всички популярни български фолклорни певци и инструменталисти са записвали или концертирали с него.
Оркестърът посреща своята 60-годишнина с нов диригент. От 2011 година ръководството му е поверено на Димитър Христов – динамичен млад музикант със забележителен творчески заряд. За кратко време той успява да докаже високия си професионализъм на различни поприща: бил е преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив, главен диригент на фолклорен ансембъл „Тракия” – Пловдив, главен художествен ръководител на фолклорен ансамбъл „Пирин” – Благоевград, директор на фестивалите „Македония фолк” и „Алено мушкато”. Творческите му изяви прескачат границите на традиционния фолклор – заедно със свои колеги той създава етно-формациите „Булгара” и „Дива река”, които „превеждат” българската народна музика на езика на модерните млади хора, умело смесвайки я с рок, джаз и фънк. Пише също танцова и театрална музика за различни състави, сред които са Националният балет на Русия „Игор Моисеев”, Националният оркестър на Русия „Н. И. Осипов” и Руският академичен концертен оркестър „Боян”. Към настоящия момент амбициите му са насочени към Оркестъра – желанието му е да го доближи до хората, да разкрие пред тях пълния му блясък чрез множество концерти.
Днес в Народния оркестър на БНР свирят общо 18 инструменталисти. Изпълнителите са безупречни професионалисти, като сред тях има изявени композитори и аранжори. Според Румяна Цинцарска всеки един е ярък солист със свой стил и репертоар, а всички заедно създават образцов ансамбъл от български народни инструменти. Заедно със своя диригент те са призвани да продължат мисията на легендарните си предшественици: да пазят и да развиват българската народна музика, да откриват нови фолклорни таланти и да ги подкрепят в творческия им път, да създават красива музикална среда за своята милионна аудитория.
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg