На 7 ноември в Зала 11 на НДК ще се състои юбилейният концерт на Оркестъра за народна музика на БНР. Под диригентството на Димитър Христов ще прозвучат емблематични за Оркестъра музикални произведения. На сцената редом с виртуозните инструменталисти ще излязат певци, чийто творчески път е тясно свързан с Радиото: Янка Рупкина, Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Христина Лютова, Бинка Добрева, Данислав Кехайов, Димитър Богданов и Ваня Вълкова. Специални гости на събитието ще бъдат също Петър Ралчев и Хорът на НФА „Филип Кутев” с диригент Георги Генов.
За нас е огромно удоволствие да споделим празника с всички наши колеги, приятели, изпълнители, композитори и аранжори. Със своето изкуство те са неотменна част от творческата биография на състава, който от самото си създаване до днес диктува модата в българското инструментално фолклорно изкуство – споделя Димитър Христов, диригент на Оркестъра.
Тази изява е кулминация на празничната програма, реализирана през юбилейната 2012 г. Проведеното Национално турне в пет български града даде възможност на стотици радиослушатели да чуят на живо част от най-известните пиеси от репертоара на Оркестъра. Препълнените зали бяха красноречиво доказателство за интереса на публиката към българското фолклорно изкуство. Ярки следи оставиха и концертите в Първо студио на БНР в чест на Коста Колев, Румен Сираков, Петър Ралчев и по случай Трети март.
Оркестърът за народна музика на БНР е сформиран през 1952 г., за да създава продукция за ефира на Радиото, като по този начин съхранява традиционната българска народна музика и заедно с това я обогатява чрез съвременна професионална интерпретация. Първият му състав включва музиканти, чиито имена днес са легенда: Цвятко Благоев, Коста Колев, Костадин Варимезов, Стоян Величков, Атанас Вълчев и др. През годините той се утвърждава като един от водещите оркестри в България, отворен за гост-изпълнители, диригенти и композитори. За своите 60 години осъществява над 15 000 аудиозаписа за музикалния фонд на Радиото. Всички популярни български фолклорни певци и инструменталисти са записвали или концертирали с него.
Оркестърът посреща своята 60-годишнина с нов диригент. От 2011 година ръководството му е поверено на Димитър Христов – динамичен млад музикант със забележителен творчески заряд. За кратко време той успява да докаже високия си професионализъм на различни поприща: бил е преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив, главен диригент на фолклорен ансембъл „Тракия” – Пловдив, главен художествен ръководител на фолклорен ансамбъл „Пирин” – Благоевград, директор на фестивалите „Македония фолк” и „Алено мушкато”. Творческите му изяви прескачат границите на традиционния фолклор – заедно със свои колеги той създава етно-формациите „Булгара” и „Дива река”, които „превеждат” българската народна музика на езика на модерните млади хора, умело смесвайки я с рок, джаз и фънк. Пише също танцова и театрална музика за различни състави, сред които са Националният балет на Русия „Игор Моисеев”, Националният оркестър на Русия „Н. И. Осипов” и Руският академичен концертен оркестър „Боян”. Към настоящия момент амбициите му са насочени към Оркестъра – желанието му е да го доближи до хората, да разкрие пред тях пълния му блясък чрез множество концерти.
Днес в Народния оркестър на БНР свирят общо 18 инструменталисти. Изпълнителите са безупречни професионалисти, като сред тях има изявени композитори и аранжори. Според Румяна Цинцарска всеки един е ярък солист със свой стил и репертоар, а всички заедно създават образцов ансамбъл от български народни инструменти. Заедно със своя диригент те са призвани да продължат мисията на легендарните си предшественици: да пазят и да развиват българската народна музика, да откриват нови фолклорни таланти и да ги подкрепят в творческия им път, да създават красива музикална среда за своята милионна аудитория.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg