Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епопеята Антарктида

Снимка: Симеон Идакиев

С това предаване ще се отправим на далечно пътешествие - чак до Антарктида. Ще сторим това не сами, а с помощта на професор Христо Пимпирев, дългогодишен ръководител на българските експедиции към ледения континент, когото записах.             
На 10 декември (в понеделник) за нашата база в Антарктида замина втората група български учени. Затова реших да посветя това предаване именно на тази тема.                              
Антарктида е кухнята на времето не само в южното полукълбо, но оказва влияние върху циркулацията на въздуха по цялата планета. Скорости на вятъра над 200 километра в час не са рядкост, а разрушителни урагани и виелици се редуват през няколко дни. И още - с много „най”: най-суровата област на земята, най-студеният, най-чистият, най-ветровитият, най-сухият и все още най-неизученият континент над 98 процента от който са покрити с лед. Вероятно затова още през 1775 година капитан Джеймс Кук му дава следното неутешително определение: „Ужасяваща и дива земя, лишена от топлината на слънчевите лъчи, обречена на вечен студ и напълно безполезна за хората.” Но дали наистина е така.

неделя, 16 декември                              

По публикацията работи: Симеон Идакиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Звездното небе – митология и наука" в Националния етнографски музей - БАН

Националният етнографски музей при БАН откри нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука". Тя  представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта, съобщават организаторите.  "Тази изложба е плод на двугодишен труд. Идеята се роди, тъй като аз съм любител..

публикувано на 30.05.25 в 18:05

Ден на признателността

Фондация "Сийдър" - НПО, която се грижи и помага на уязвими деца и възрастни, събра своите дарители, партньори и доброволци на традиционния си Ден на признателността в края на май.  Беше представен финансовият отчет на организацията, както и постиженията ѝ през изминалата година, вълнуващи истории от живота в семейните къщи и 20 специални отличия за..

публикувано на 30.05.25 в 10:34

Природно земеделие – епизод 3: Консервационно, възстановително и безорно (no till) земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята,..

публикувано на 29.05.25 в 16:35

Соболевата акция и Тристранният пакт

България отдавна влиза в полезрението на Русия – имперска, съветска, путинска. За това свидетелства и одиозното външнополитическо мероприятие, наречено "Соболева акция". Тя се осъществява в края на 1940 г., когато все още националсоциалистическа Германия и болшевишка Русия са съюзници вследствие подписания пакт "Молотов-Рибентроп". В него двете..

публикувано на 29.05.25 в 09:10

Агент 007 превръща Пукет в световен курорт

Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..

публикувано на 28.05.25 в 10:18