Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика от Балканите с група „Карпатия”

Снимка: Архив
В предаването ще слушаме традиционна музика от Европа, Азия и Африка. Балканската нишка е представяна от унгарската група „Карпатия”, която изпълнява автентичен фолклор от Будапеща до Истанбул, от Кишинев до Тирана. Неслучайно един от албумите на групата се казва „Панаир” (2003 г.), в който се представя музика на различните етноси и народи, живели в Карпатите – гърци, унгарци, румънци, немци, руснаци, евреи, цигани, турци, арменци, татари и др.
Групата използва изключително разнообразни инструменти: флейта, унгарски и български кавал, тилинко (теленка – популярния в Средна и Източна Европа духов инструмент, който е направен от дървен цилиндър без отвори за пръстите), тамбура, кобоз, цитра, дарабука, тъпан, даф, бръмбазък, унгарска и българска гайда.
Друг акцент е автентичната музика от Индия в лицето на Пандит Никел Бенерджи (ситар) и Пандит Ясрай (вокал и ситар). Първият изпълнител печели първа награда в състезание за ситар през 1940 г. и махараджата на Гаурипур подпомага неговото по-нататъшно обучение при Баба Аллаудин Кан, патриарха на Майхар гхарана (северноиндийска класическа музикална школа, наречена по едноименния град от щата Мадхя Прадеш). Между 1952 и 1956 г. Бенерджи учи при Устад Али Акбар Кан.
Пандит Ясрай е роден на 30 януари 1930 г. в град Хисар, в индийския щат Хариана в ортодоксалното семейство на брахман, където се пеят класически индийски песни. Пандит се учи на пеене от баща си и по-големия си брат Манирам. Много музикални критици са впечатлени от богатия му и звучен тембър, както и от диапазона му – повече от три октави.

сряда, 30 януари, от 18.30 часа
По публикацията работи: Александър Заралиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36