Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровищата на индианците-мочика

Сипан, който намира се в северната част на Перу е бил административен и религиозен център на културата Моче. Известен е с гробницата на Властелинът на Сипан (на снимката), открита от перуанския археолог Валтер Алва през 1987 г.
Снимка: Архив
Хълмовете Сипан в Перу пазят цяло съкровище - това е едно от най-значимите открития на съвременната археология. Заграден от четири ковчега, изплетени от бамбук, в които са погребани двама мъже и две жени, е дървеният саркофаг на мъж, обут в сребърни сандали, със златен скиптър в дясната ръка и сребърен - в лявата. Край него са разпръснати златни и сребърни предмети: огромна полукръгла тиара, шлемове, камбанки, гривни с тюркоази, ветрила със златни дръжки, оръжие, наушници и наносници. Наушниците са златни дискове с мозайка от тюркоаз и седеф и върху всеки от тях са изобразени човешки фигури: богато облечен жрец в средата и два воина от двете му страни.
Тук е открита и огърлица от златни и сребърни късчета с формата на фъстъци: отдясно са златните - знак за мъжественост и почит към Слънцето, отляво са сребърните - като почит към бога на Луната. Такива огърлици са се носели от хора, които можели да се връщат на земята и след смъртта си, така че по всяка вероятност погребаният е бил висш жрец. Тялото е покрито с невероятно красив и богато украсен саван - върху плата са пришити златни люспи и фигурки от позлатена мед, а върху тях - метални триъгълници и дискове. И това не е единственото погребение - има още две…
За несметните богатства в гробниците на жреците в Сипан, за пирамидите там и за страховития бог Айапаек и още много други интересни факти ви разказахме в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00