Един от най-атрактивните музикални инструменти в традицията на Африка се нарича конди. Някои го сравняват с пианото, макар че на него се свири само с палци. Изпълнителят, който ще слушаме, е Сорие Конди - сляп и напълно необразован уличен музикант. Дори не е сигурно кога е роден - предполага се, че това е станало през 1968 г. в околностите на град Макени в Сиера Леоне. Принуден да се пресели в столицата Фрийтаун, в средата на 90-те години, той се прехранва като уличен музикант. През април 1999 г. преживява разграбването и почти пълното опожаряване на столицата в поредната гражданска война.
По-късно, през 2007 г., записва своя първи албум - „Без пари, без семейство”, донесъл му национална награда. А историята е просто невероятна. Американският тонрежисьор Лука Васерман – неговият бъдещ продуцент, го забелязва да свири в разрушения град, харесва го и така двамата се заемат да направят студиен албум въпреки предизвикателствата - липса на ток и езикови затруднения.
Така с много търпение и взаимно уважение се ражда албумът.
Музиката на Колумбия е представена от Алберто Кайседо и неговия оркестър.
Алберто е сред най-интересните творци в Латинска Америка. В момента живее в Холандия, което му позволява да разпространява културата на своята родина в западния свят.
Роден през 1974 г. на брега на Тихия океан в Гуапи, Колумбия. Като дете свири със съседите, а през 1996 г. се премества в столицата на салсата - Сантяго де Кали. Там участва в многобройни фолклорни и салса проекти. През 2000 г. решава отново да разшири своите музикални търсения и емигрира в Европа. Неговите турнета обхващат по-голяма част от страните в Европа и Южна Америка.
През 2006 г. Алберто Кайседо реализира своя първи албум „Гласът на Колумбия”, където смесва колумбийски фолклор, салса и латино, а почти всички песни са негови композиции и аранжименти. Неговият 10-членен оркестър е един от най-атрактивните салса-бендове и включва най-добрите музиканти на холандската латино-сцена.
сряда, 24 април от 18.30 часа
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg