Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ритиня Лобо от Кабо Верде

Снимка: Архив
Българското читалище е една уникална институция, в която се преплитат минало, настояще и бъдеще. Именно читалището дава подслон на музиката и културата в малките населени места. Затова този път започваме нетрадиционно – с информация за ежегодния конкурс на сдружение „Платформа Агора”, насочен към стимулиране на добрите читалищни практики. От председателя на сдружението Емилия Лисичкова ще научим подробности за специалните награди и критериите за оценяване.
Вторият акцент в предаването са изпълненията на Ритиня Лобо от република Кабо Верде (Зелени нос). Пълното й име е Мария Рита Исабел де Суса Лобо. Родена е на остров Сал през 1976 г. в музикална фамилия, чийто най-известен представител е певецът Илдо Лобо – братовчед на Ритиня. На 11 година бъдещата певица спечелва първа награда на конкурса за деца-изпълнители. През 1994 г. е поканена да се присъедини към групата „Мобафуко”, чието име идва от първите срички на четири кабовердиански музикално-танцови жанра: морна, батук, фунана и коладера.
Пет години по-късно Ритиня Лобо получава стипендия за обучение в португалската столица Лисабон в националния оперен театър Сан Карлуш. Там учи с маестро Кортес Медина и живее и до днес. Много често участва в концерти и музикални проекти в своята родина и на сцената пее с известни имена на африканската музика като Тито Парис, Сезария Евора, Илдо Лобо и Дани Силва от Кабо Верде, Дон Кикас от Ангола, Гуто Пирес от Гвинея-Бисау и Андрю Гърд от Мозамбик. Ритиня често представя на публиката различни музикални жанрове и стилове на португалскоговорещите африкански страни, както и популярна бразилска музика. През март 2012 г. певицата издаде своя първи солов албум „Джоя Креола”.
И за да задоволим различните вкусове на публиката в предаването ще звучи и музика на бразилската група „Ди джей Тудо и неговите хора отвсякъде”. Ди Джей Тудо или Алфредо Белло е един от съвременните изследователи на бразилската музикална традиция. На сцената често той съчетава съвременните технологии с автентичните мелодии и се опитва да поднесе на публиката бразилската традиция под формата на музикално парти с модерен привкус.

сряда, 8 май
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58