Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен възпоменателен ден на Холокоста

Делегация на израелския Кнесет посети бившия германски нацистки концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау, за да отбележи 69-ата годишнина от освобождението на концлагеристите от фашистките власти и Международния възпоменателен ден на Холокоста
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ден от миналото с отправки към бъдещето. Какво точно означава този ден за хората през 2014 година? Таня Любенова разговаря с нашия посланик в Израел Димитър Михайлов:
„27 януари е една голяма дата, но тази година ще бъде отбелязана по-различно. В гр. Краков в Полша ще бъде проведена церемониална сесия на израелския кнесет с участието на над 60 депутати от Израел, Полша, както и представители на няколко европейски държави. След сесията се очаква да се проведе масова церемония в концлагера Аушвиц. В самия Израел моята програма предвижда участие в церемония в Центъра Холокоста Масула с военния министър на Израел Моше Яалон. Следобед ще посетя Градината на праведниците, за да поднеса цветя. Знаете, там имаме 20 праведника българи, сред които са Димитър Пешев и митрополитите Кирил и Стефан.Следващата година ще работим за придобиване на статута Праведник в свят свещен за четиримата наши дипломати - Никола Пенчев, Никола Ванчев, Хари Левинсон и Любен Зидаров. Много важна предстояща задача.”
За деня на Холокоста разговаряхме и със Стоян Райчевски български общественик, политик, историк и етнограф. “Този ден е ден и на възпоменание за жертвите на Холокоста и за всички насилия спрямо човечеството. Ние българите имаме особено основание да бъдем съпричастни и да посочим нашата заслуга в оценката на тези събития и то не само защото и ние сме били потърпевши на насилие и преследване в различни периоди, а защото сме давали като народ и примери за толерантност и добро съжителстване с българските евреи. Аз имах възможност да се запозная по-задълбочено с това сътрудничество. Установих, че през всички векове на гонения на еврейския народ, българи и евреи са живели в едно много добро разбирателство. Те са били пример за съвместно сътрудничество. Ние взаимно сме си помагали в тежки моменти. Би трябвало точно тези примери да бъдат изведени днес напред, защото често чувам неразбиране и грешни интерпретации. Едни се дължат на непознаване на историята, други на търсене на някакъв ефект. В края на 90-те години дори имаше обвинения в антисемитски настроения, които бяха съвсем единични провокативни случаи и аз ги опровергах в книгата си “Българи и евреи през вековете”. Това беше мой принос за преодоляването на всякакви съмнения относно отношенията между евреи и българи. На този ден трябва да си припомним, че човечеството не е гарантирано от възобновяване на събития от миналото. Не говоря само за еврейския народ, а въобще. Човечеството винаги трябва да бъде нащрек и трябва да помни миналото не само за търсене на възмездия, а за да не се допуска връщането на онези времена. Поуката трябва да остане. Паметта за миналото е най-силната гаранция, че няма да допуснем грешките на миналото.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58