Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рейнски вокален фестивал - концертът на ансамбъл „Л`Арпеджата“ с диригент Кристина Плухар

Специалният проект на Кристина Плухар се нарича "Средиземноморието" и обединява средновековни аноними представящи традициите по крайбрежието на някои средиземноморски държави. Ще звучат шакони от 16 в., тарантели от Гаргано, Карпино, Пулиа и Неапол.
Солист на концерта са испанското сопрано Ракел Андуеса и Винченцо Капецуто. Много са проекти и състави в които участва Ракел Андуеса, но освен това тя има и своя звукозаписна компания наречена „Anima e corpo“ – „Душа и тяло“.
Винченца Капецуто, който дълго време е балетист в различни класически балетни трупи – например в балета на Миланската скала, Английският национален балет, а често се изявява и като певец, от 2010 година е със състава на Критина Плухар, като с този ансамбъл пътува из цяла Европа.
Създател на този проект и състав е Кристина Плухар – австрийска изпълнителка на арфа, лютня и теорб и барокова китара, специалист по старинна и барокова музика. Дълго време свири с някои от най-известните състави за старинна музика като „Хесперион“, „Ил Джардино армонико“, „Кончерто соаве“, „Музикантите на Лувъра“, „Кантус Кьолн“. През 1992 се установява в Париж и там през 2000 г. създава ансамбъл „Л`Арпеджата“, а от 2001 е асистент на Айвър Болтън в Баварската опера, Мюнхен.
Записите са осъществени в рамките на рейнския вокален фестивал. От 2005 г. той е едни от акцентите в културния живот на провинция Рейнланд-Пфалц - едно от местата включени в световното наследство на ЮНЕСКО. „По долината на Рейн се пее и изпълнява музика от най-дълбока древност до днес, затова логично е да посрещаме състави от цял свят“ казват организаторите на събитието.
А защо е наречен така този концерт? Средиземноморието – това е място белязано с хилядолетни контакти и влияния между народите, живели по бреговете му – контакти търговски и културни. Потърсени са различни видове тарантели от различни части на Италия, използвани са мотиви от диалекта „Грико“, на който говори живеещото от стотици години в южната част на Италия гръцко население. Аранжиментите на Кристина Плухар внасят съвременна звучност и настроение в познати и обичани пиеси.


сряда, 5 февруари, от 14.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20