Две трети от топлофикациите са работили на загуба през миналата година, като обясняват това с ниска норма на възвръщаемост на капитала. Очаква се тази година положението да се влоши още повече, заяви председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев на обществено обсъждане в енергийния регулатор. Той допълни, че топлофикациите у нас работят с най-ниска норма на възвръщаемост на капитала от всички страни в Европа. Данни на Асоциацията сочат, че в 20 страни от ЕС тази норма се движи между 8 и 12 на сто.
В България тя е около 3%. Най-много шест и нещо. Според специалистите една норма на възвръщаемост, която е по-ниска от 8%, вече не предполага жизнеспособност на дружеството.
Проблем за топлофикациите у нас са и несъбираемите вземания. Лили Младенова от енергийния регулатор поясни, че у нас има дружества с по-ниска норма на възвръщаемост от топлофикациите, и изтъкна, че в АЕЦ "Козлодуй" нормата е 1,5%.
Председателят на ДКЕВР Боян Боев коментира готовността на регулатора да гарантира на топлофикациите норма на възвръщаемост, по-висока от шест на сто, така:
Нека предоставят своите разчети, ще погледнем, ще видим какво предлагат и тогава, след анализ, ще определим каква да бъде нормата на възвръщаемост.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg