Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за Възродителния процес

През зимата на далечната 1984 година страната ни е скована от леден студ. Температурите стигат до -25 градуса, сняг е затрупал България. На връх Коледа в края на декември българските турци излизат на масови протести срещу започналото насилствено преименуване по повеля на комунистическата власт.

За това, какво точно се е случило през 1984 година и по-късно през 1989-та можем да разберем от публикуваните за първи път документи в излезлия сборник на тема „Държавна сигурност – смяната на имената – Възродителният процес” – издание на Комисията по досиетата от поредицата „Из архивите на ДС”. Сборникът е от 2 тома – първият разглежда периода 1945-1985 година, а вторият се спира на архивите, документите и събитията от 1986 година до началото на 1990 година. Какво не знаем за Възродителния процес и защо избягваме да говорим за тази страница от историята ни? Къде се разминават мненията на изследователите и изчистват ли документите тези различия? Имат ли връзка и каква събитията от 1984 година и най-вече майските събития от 1989-та  с историята на прехода и днешните дни на България? В студиото на „Какво се случва” на тези въпроси отговарят Айруш Хаджи- заместник председател на комисията по досиетата, участник и потърпевш от Възродителния процес, Росица Маркова, един от основните виновниците за създаването на сборника и Алексей Кальонски, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35