В датското селище Йелинг, пред старата църква, строена още през 965 г., се пазят невероятните йелингски камъни, съхранили част от историята на Датското кралство. Когато крал Харалд Блутууд присъединява нови територии към Дания и обединява под своя власт по-рано воюващи племена от Скания (днешна Швеция) и Норвегия, езическите народи по тези места не приемат лесно християнската религия. Това обяснява особеното съжителство на изображения, свързани с древните скандинавски саги и образа на разпънатия Христос. По всяка вероятност и клонките обгърнали ръцете на Христос, ни водят към митичното скандинавско Дърво на живота.
Камъните от Йелинг са здраво свързани и със създаването на датската държава – и на двата камъка името й е записано за първи път като „Танмарк” (Данмарк – Дания).
Ако името на крал Харалд Блутууд ви е прозвучало някак познато, това не е случайно: неговото име носи шведското устройство блутууд за безжично пренасяне на информация между различни устройства. Tо обединява хората така, както Харалд Блутууд е обединил различни племена в една държава. Логото, с което днес обозначаваме устройството блутууд, всъщност е руната, с която било изписвано името на датския крал. А иначе името на краля е свързвано с различни легенди…
Повече за тях ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”
15 март
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg