"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи тъмен и ярък пламък, който се запалва от съприкосновението между фикция и реалност, а простичкият сюжет е предаден чрез сияйно красив език. Това класическо исландско произведение е най-известното на своя автор и е преведено на над 20 езика.
Гюнарсон разказва историята на Бенедикт, който се отправя като всяка година в началото на декември на път с двамата си верни другари – кучето Лъв и овена Ейтитъл, преди зимата окончателно да се разпростре над исландските планини. Най-важното за тримата приключенци с добри сърца е да намерят изгубените овце и да ги върнат обратно в селото. Те напредват все по-навътре в царството на снега, където земята и небето се сливат в едно, а техните единствени водачи по пътя са планините и звездите. Като равни, тримата делят храна и подслон, но тази година яростната снежна хала ги завихря без пощада.
"Това е книга общение: с планината, с животните, с вечността и със себе си. Книга съкровище: за най-съкровеното на тази планета – нашата близост с органичния свят. Книга, която говори интимно с прост, космически глас", споделя Капка Касабова.
Гюнар Гюнарсон (1889-1975 г.) е един от най-уважаваните исландски писатели. През целия си живот пише множество романи, разкази, пиеси, както и поезия. Творбите му са наситени с препратки към световната литература, към миналото и към настоящето, характерните черта е описанието на природата. Израства в източна Исландия, а осемнайсетгодишен заминава за Дания, където живее следващите 30 години. Там се развива като писател и поет и набира популярност в Европейската литература. Въпреки че пише на датски език, сюжетите от творчеството му се развиват в Исландия и често са вдъхновени от реални събития. Номиниран за Нобеловата награда за литература. По-късно се връща в източна Исландия, където се занимава активно с превод на произведенията си на роден исландски. Най-разпространената му книга, "Адвент" (1936), е преведена на двайсет езика.
"Адвент – повест за добрия пастир" излиза за първи път на български език в превод на талантливата млада преводачка Светла Стоянова, която прави своя великолепен преводачески дебют.
Премиерата е на 20 февруари от 18.30 ч. в столичната галерия "Кредо бонум".
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg