Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултинационалната етногрупа “Соулфия” на гости в “Музикален атлас”

| обновено на 10.09.14 в 12:10
Този път музиката идва при нас - група “Соулфия” в студиото на ”Музикален атлас”! Няколко млади момчета и една дама – всички между 20 и 30 години – се събират поради неволите на съвременните войни в София и решават да споделят сърцето си със света вместо да говорят за конфликти и кризи. Така се ражда през зимата на 2014 г. група “Соулфия” с участници от Сирия, Франция, Турция и България. Името на групата съчетава три думи – град София (където се срещат), “душа” (от английски език) и учението на суфите (мистичен път в исляма). Това име носи свещената алюзия за пътя на душата към Бога, така музикантите интерпретират една от популярните мъдрости  в суфизма: “Колкото Души на този свят - толкова и пътища към Бога”.
Сходна е и  метафората, която се съдържа в заглавието на техния първи албум „Ние сме като флейтата и музиката в нас е от Теб...“. В него се съдържат 12 композиции с ориенталски привкус, които ще бъдат представени в рамките на националното им турне.

Ето го и моментния състав на група “Соулфия”: Чубри (България) – канун; Ян (Франция) – саксофон; Хомад (Сирия) – вокал; Тимур (Турция) – сетар, китара; Еди  (България, Турция) - тамбура, тарамбука; Цветомир (България) – даф, бендир и Кристина (България) – даф, бендир.

10 септември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50