В Окръжния съд в Кърджали започва поредното заседание по делото за Историческия музей в града. То е образувано по иск на Главното мюфтийство, което претендира за собственост върху сградата и терена на музея.
На предишното заседание в края на февруари съдът назначи нови експертизи, които да внесат яснота кой и как е строил сградата. Заради делото, районът около Съдебната палата е блокиран от полиция и жандармерия. Затворени за движение са общо около 5 километра улици и булеварди в града.
Претенциите на мюсюлманската общност са за парцела, върху който е сградата на музея. Тя имала нотариален акт от началото на миналия век, след като местен жител продал нива за духовно училище. Строежът започнал с дарения от продажбите на животински кожи за Байряма, твърдят адвокатите на мюфтийството. Според юристите на областната управа мюсюлманското изповедание не е наследник на местната общност, защото по онова време не е имало регистрирано юридическо лице. Освен това сградата била построена с пари от държавата по проект на известен руски архитект и никога не е била мюсюлманско училище. Спорните сграда и парцел са одържавени в средата на миналия век, а по-късно в тях е настанен историческия музей.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg