Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колекционерката в пашкула на своето Аз

| обновено на 14.04.14 в 13:07 БНР Новини
Мая Бежанска в сцена от спектакъла
Снимка: БГНЕС
Какво е да живееш в себе си, да се затвориш във вътрешния си свят? Да създадеш свят на въображението? Какви са страховете, надеждите и мечтите ти?„Колекционерката“ пътува между реалността и съновидението. Нейната колекция е създадена от неща измислени, приели формата на истинност. Тя създава свят, в който пчелите имат свое мнение относно съществуването, а чаят от мандрагора ти помага да омагьосваш, ей така за кеф. Тя е художник, рисуващ вътрешния си светоглед. Вглежда се в себе си и се опитва да разбере коя е. Нейният вътрешен диалог е срещу един побъркан свят. Борейки се срещу него, тя създава друг, интимен свят. Изплита пашкул, в който да се скрие. Това споделя авторът на пиесата „Колекционерката“ Радослав Чичев, която е премиерното заглавие в афиша на театър „199 Валентин Стойчев“. През 2010 година пиесата спечели, заедно с „Гарванът“ от Калина Попянева, първа награда в конкурса за камерни пиеси „Славка Славова“ и сега режисьорката Катя Петрова й дава сценичен живот заедно с актрисата Мая Бежанска, художника на спектакъла Рин Ямамура и автора на музиката  Христо Йоцов.

Радослав Чичев е наш колега, един от водещите на предаванията „Артефир“ и „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ на БНР. Друга негова пиеса -Траевремене“, е отличена в категория „Авторски прочит” на „Друмевите театрални празници 2013“ в Шумен. Пише и поезия, дебютната му стихосбирка „От прашинката на деня“ (2011) получава бронзов „Пегас“ на „Южна пролет 2012“ в Хасково, а през 2012 г. Радослав Чичев е победител на фестивала „София: Поетики“. Изявява се и на сцената в поетичното представление „4х4“.
В „Артефир“ режисьорката Катя Петрова и актрисата Мая Бежанска разказаха за работата си над спектакъла „Колекционерката“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35