Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звездата на българската оперета Донка Шишманова се завръща на сцената

| обновено на 25.04.14 в 15:08 БНР Новини
Снимка: musictheatre.bg

Красива, талантлива, шармантна, блестяща, неповторима – това са думите, с които десетилетия наред почитателите на оперетното изкуство у нас определят една от примите на Музикалния театър Донка Шишманова. Такава ще я видим и на 9 май 2014 година – петък, когато тя отново ще излезе на сцената на любимия си театър, за да ни представи образа на Цецилия в „Царицата на чардаша” на Имре Калман.
Поводът е специален, защото с този спектакъл колективите и ръководството на Музикалния театър и публиката ще кажат „Честит рожден ден” на голямата прима, която през тази година отпразнува своята поредна кръгла годишнина.
Репетициите за този голям музикален празник вече са в ход. А вълнението от предстоящата среща с публиката – е голямо.
Партньори на сцената на голямата Донка Шишманова ще бъдат Валентина Корчакова, Марио Николов, Катерина Тупарова, Александър Мутафчийски, Христо Сарафов, Румен Григоров, Драгомир Стойков, Емил Митрополитски и Александър Василев. На диригентския пулт ще бъде Юли Дамянов.

Донка Шишманова е завършила Музикалната академия, след което работи четири сезона във Варненската народна опера. С гласовите си и вокални качества, с артистичността си и яркото си сценично присъствие, с изключителната си музикалност и тънка чувственост, веднага очарова публиката, както и постановъчните екипи, работещи в операта. Емблематични за нея от този период са ролите на Мими и Мюзета от „Бохеми”; Микаела от „Кармен”; Виолета от „Травиата”; Албена от „Албена”, „Цигански барон” – Сафи и т.н.
От 1963 г. Донка Шишманова е артист - солист на Държавен музикален театър „Стефан Македонски”, София.
Тук тя успява да разгърне целия си потенциал, изпълнявайки десетилетия наред всички централни сопранови партии в класическите оперети и е сред най-обичаните и популярни солистки на театъра. Репертоарът й включва Елена от „Хубавата Елена”, „Орфей в ада”, Булота от „Рицарят Синята брада” Жустина – „Жустина Фавар” на Офенбах, Хана Главари „Веселата вдовица”, Лиза от „Страната на усмивките” на Лехар, Розалинда от „Прилепът”, Графинята Цедлау – „Виенска кръв”, Мирабела – „Цигански барон” на Й. Щраус, Марица от „Графиня Марица”, Силва Вареску и Цецилия от „Царицата на чардаша” на Имре Калман, Сузана от „Целомъдрената Сузана” на Жан Жилберт, „Принцът на Мадрид” Франсис Лопес – Графиня де Алба, Беатриче – „Бокачо” Фр. Супе, „Любовта на Шуберт” Хенрих Берте – Лучия Гризи, „Бяла нощ” – Хреников – Долли, г-жа Добревич в „Хъшове”, Дуся в „Срещи”, Зорица в „Щастливецът” на Виктор Райчев, Агрипина в „Аз, Клавдий” – Парашкев Хаджиев, мисис Хигинс в „Моята прекрасна Лейди” на Лоу, Летиция Призм в „Моят приятел Бънбъри” от Герд Начински, Мадлена в „Бел Ами” на Петер Кройдер, Марина в „Лека нощ, Бетина” Горни Крамер.
Носител е на звание „Народен артист”.
Именитото сопрано гастролира на редица световни сцени: Гърция, Русия, Румъния Чехия, Китай, Германия и всички оперни сцени в България.
Участва в два игрални филма – „Черните лебеди” и „Юлия Вревска”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15