Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ние според мансардата”

Иван Ланджев
Снимка: Владислав Христов

Иван Ланджев е печелил конкурса „Веселин Ханчев”, „Южна пролет” за дебют и номинация за Националната награда „Иван Николов”.  Досега е издал стихосбирката „По вина на Боби Фишер”. Работи като сценарист и е докторант по руска класическа литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Мансардата е пълноценно жилищно пространство, цитира архитектурното описание поетът преди втората част на новата си книга „Ние според мансардата”. И ако приемем поканата да посетим тази разделена на три книга със стихове, да я разгледаме отвътре, да видим интериорните й решения, ще се озовем вътре в света на младия поет.
Какъв е този свят?
Ето как го определя големият български поет Иван Теофилов, редактор на книгата: симбиоза от вглъбен и в същото време интензивен езиков порив и препоръчва за поезията на Ланджев: трябва да се чете търпеливо, без пропуски, защото в нея, читателю, вибрират и твоите медитативни терзания. Дали споменатите качества правят присъствието под скосяванията и сводовете на тази мансарда-книга уютно? Или тревожно? Или рационално? И дава ли различен поглед към пространствата вътре в нас?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45

Памет за Кирил Маричков

Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..

публикувано на 04.07.25 в 14:59