Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честитка за Божана Апостолова

Снимка: БГНЕС
Пряма, остра, категорична, с остро социално чувство, с „кураж, замах и дива сила”, както пише за нея Миглена Николчина. Такава я познават българските писатели, които печатат в нейното издателство, такава е и когато говори по болезнени общественозначими теми, по горещи въпроси на днешния ден. Характерът на Божана Апостолова сигурно й е помагал толкова, колкото й е пречил в живота, в литературната и в издателската й дейност. Точно този характер обаче я е съхранил и държи духа й бодър. Защото във време, когато материалната страна на живота диктува поведението на хората, трябва наистина да си чепат и борбен, за да настояваш на духовната му страна. И да работиш усилено за това, въпреки кризата, въпреки времето, въпреки държавата, която ден след ден абдикира от задачите си в областта на културата.
Неуморна, Божана Апостолова продължава да открива млади таланти и да ги подкрепя, да подава ръка на стойностните автори и да развива издателството си, за което са нужни икономически умения – тоест различни от тези на писателя. След стихосбирките, мемоарите, белетристиката, напоследък тя пише поредица книги за деца „Малката Божана”, която има голям успех сред малките читатели. Божана Апостолова дава най-голямата годишна награда за поезия у нас Националната награда „Иван Николов”, тя е инициатор на фестивала „Пловдив чете” и на други културни събития.
В навечерието на своя рожден ден, тя разказва за издателската си дейност, за важността да посадиш дръвче - и то не едно, за надеждата и вярата си в таланта на българските творци.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45