Навършват се 100 години от рождението на великия български бас Борис Христов, обявен от ЮНЕСКО за личност на 2014-а година, заедно с Лермонтов и Ел Греко. Стотици български музиканти от цял свят отбелязват с концерти и спектакли годишнината. Най-великият български глас на 20-и век проплаква точно на днешния ден преди столетие в Пловдив. Още от дете Христов демонстрира много добри гласови въможности в хора на катедралата "Свети Александър Невски" в София. Оперният си дебют прави в ролята на Колин от операта "Бохеми" на 12-и май 1946-а година. Умира в Рим на 28-и юни 1993-та, но тялото му е пренесено за поклонение именно в софийската катедрала "Свети Александър Невски". Заради това там е и поместен неговият бюст-паметник, пред който днес се поклониха столичани и гости на столицата.
Честването започна с молебен, отслужен от епискот Григорий в присъствието на българския патриарх Неофит. Заедно с невероятния талант почитаме и великия българин, човекът Борис Христов, посочи той. За перипетиите пред Борис Христов и трудния му път обратно към родината пред присъстващите говори заместник-кметът Тодор Чобанов. Цветя пред лика на великия бас поднесе и кметът на София Йорданка Фандъкова. Искрена емоция се четеше по лицата на повечето от присъстващите. Някои от тях се оказаха и лични негови познати и ученици. Честването е част от културните събития на Столичната община, които се реализират в подкрепа на кандидатурата на София и на Югозападния регион за европейска столица на културата през 2019-а година.
Днес е кулминацията на честванията в България и по света. По традиция на тази дата ще занесем живо цвете в градината на музея в София. Там започва десетият фестивал на изкуствата "Борис Христов" с концерт на последния ученик на великия бас - Пламен Бейков, и формация "Юлангело".
В Пловдив, с хоровия концерт "Сто български гласа пеят за Борис Христов“ се открива Петият международен фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“.
В Националната опера почетен гост на гала концерта „Мечтаното завръщане в Софийската опера“ довечера ще бъде знаменитият баритон Ренато Брузон.
Концерти и спектакли, посветени на стогодишнината от рождението на Борис Христов, днес ще има в театър "Ла Моне" в Брюксел, в катедралата "Сен Габриел" в Париж, в Академията "Санта Чечилия" в Рим, в Ню Йорк и във Виена.
В предаването за музикално-сценични изкуства на БНР "Каста Дива" от 21.30 часа ще звучи гласът на великия български бас Борис Христов, съхраняван в съкровищницата на обществената медия - Златният фонд:
В моето дългогодишно действие като артист държа специално да подчертая, че всичко, което съм правил, се е правило в името на България.
В Рим, в продължение на два поредни неделни дни, Българският културен институт и Фондация “Борис Христов” организират честването, предаде кореспондентът на БНР Ирина Стоилова. В най-престижния музикален театър в Рим – Аудиториума “Парк на музиката”, с изложба, концерт и прожекция на филми, посветени на Борис Христов, ще бъде отбелязана годишнината от рождението му. Пред италианската публика ще бъде открита и изложба от фотографии и документи от архива на великия бас, предоставени от Българския културен институт в Рим, който се помещава в дома на Христов. Ще последва прожекцията на два нови документални филма, реализирани специално за юбилея: “Писмо от Тоскана” на Георги Тошев с режисьор Ема Константинова и “Молитвата на Борис Христов” на музиколога Магдалена Манолова. Следващата неделя - 25 май, също ще бъде посветена на спомена за световноизвестния бас. След увод от неговия биограф Маурицио Модуньо ще последва концерт с участието на някои от най-успешните стипендианти на Фондация “Борис Христов”. Те ще изпълнят програмата от последния камерен концерт на Борис Христов в италианската столица.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg