Виртуален музей ще популяризира културно-историческото наследство на България и още шест държави от Южна и Източна Европа. Проектът е на Българската търговско-промишлена палата и е осъществен през последните 3 години. Музеят съдържа историята на 110 паметника на културата и над 1 200 снимки от обектите. Проектът акцентира на по-малко известни региони, за да ги представи чрез тяхното културно наследство като привлекателни туристически дестинации, разказва ръководителят му Мариана Танчева:
Ние се опитваме да лансираме, например, статуята на София като един символ на София. Ние трябва да брандираме нашата столица и да й създаваме едно специфично лице.
Сред останалите европейски държави са представени Италия, Гърция, Румъния, представени не с традиционните си забележителности, а с по-слабо посещавани дестинации. Проектът се представя и с мобилно приложение, включително с виртуалните игри, на които се разчита да грабнат интереса на туристите:
Транснационалната игра включва по два паметника от всяка от 7-те страни. То е в трипространствено измерение и целта е да се наредят фигурките, които вътре на екрана се виждат в една картинка, която е изображението на определен паметник. След успешното приключване, веднага се влиза в самото мобилно приложение, където може да се прочете повече за този паметник.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg