Обърканият образователен процес, липсата на обща програма и учебни пособия са основни проблеми при обучението на децата бежанци у нас. Темата беше обсъдена на дискусия в президентството.
Отчитайки, че образованието е първата стъпка за интеграцията на бежанците, обучението по български език е в основата на този процес и участниците в дискусията посочват като проблем недостатъчното финансиране на допълнителни занимания, което влошава мотивацията на децата да учат.
Според данни на Регионалния инспекторат по образование в София над 2 100 деца са потърсили закрила у нас към края на миналата година. Едва около 40 са децата с бежански или хуманитарен статут, които учат в български училища. Обучението е затруднено от езиковата бариера между родители и преподаватели и от липсата на контакти на децата с техни български връстници. Участниците в дискусията смятат, че част от проблемите могат да бъдат решени като се подобри сътрудничеството между институциите и с повече усилия за приобщаване на децата към образователната система.
От Държавната агенция за бежанците прогнозират, че до есента броят на търсещите закрила у нас ще се увеличи.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg