За четвърта поредна година в началото на юни 2014 година Балчик посрещна гостоприемно участниците и гостите на Международния хоров фестивал „Черноморски звуци”. В една неповторима атмосфера и приятелски творчески климат, академични и народни хорове от цяла Европа се състезаваха и музицираха заедно на различни сцени в красивия бял град.
Главната цел на форума, по думите на артистичния директор на фестивала д-р Валентина Георгиева, е да строи мостове между нации, култури, композитори, диригенти и хорове. Негови организатори са сдружение „Музикален свят – Балчик”, община Балчик и читалище „Паисий Хилендарски-1870”, под патронажа на Николай Ангелов, кмет на община Балчик.
В Четвъртото издание на фестивала участваха 17 хорови състава от 8 държави, като по традиция в рамките на форума имаше Хорови работилници. Словенският композитор и диригент Амброш Чопи ръководеше ателието за съвременна музика с авторски композиции, а желаещите да участват в ателието „Български фолклор” имаха удоволствието да работят с Катя Барулова - дългогодишен диригент на Народния хор при НУФИ „Филип Кутев” в Котел и създател и диригент на фолклорната формация „Катена”.
В това издание на Cantate Jubilate тя емоционално разказва за работата си с участниците в ателието, сред които са съставите на българските диригенти Боряна Черети-Величкова и Михаил Делчев. Тях също ще ги чуете, заедно с изпълнения на техните хорове: „Български гласове” от Берлин и Женски хор „Седянка” от град Орхус, Дания.
Прозвучаха и двете песни, избрани от Катя Барулова за това ателие: „Заспало е челебийче” от Христо Тодоров и „Гальовна песен” на Ташо Барулов.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg