"Ало, Космос! Говори България!" ще събере отново стотици млади хора от цялата страна на 24 юни в "София Тех Парк". Петото издание на фестивала ще запали любопитството на хиляди ученици, учители и всички любознателни към науката. Фестивалът има амбицията да мотивира младите хора да задълбочат знанията и интересите си към науките за Земята и Космоса. Добре дошли са посетители от всички възрасти, входът е свободен, но местата са ограничени, затова е нужна предварителна регистрация. Освен лекции в зала "Джон Атанасов" на "София Тех Парк", ще има щандове, работилници и презентации на открито.
Регистрация за "Ало, Космос! Говори България!", като един човек може да регистрира няколко души, а един учител – цял клас. За да се включите в работилниците, трябва да побързате, тъй като вече са останали малко места.
Отриването на фестивала е в 9.30 ч. с приветствие от Контраадмирал Луис Тилие, директор на Сателитния център на Европейския съюз SatCen.
Модератори и водещи на фестивала ще бъдат доц. д-р Владимир Божилов – астрофизик, изследовател на екзопланети, преподавател в катедра "Астрономия" и заместник-декан на Физическия факултет наСУ "Св. Кл. Охридски" и проф. д-р Милена Георгиева – молекулярен биолог в Института по молекулярна биология към БАН, изследовател на човешкия геном и на дълголетието.
Фестивалът "Ало, Космос! Говори България!" се организира от Атлантическия клуб в България и Националния Space & STEAM клъстер, под патронажа на министъра на образованието и науката, с подкрепата на Столична община, Посолството на САЩ и Посолството на Израел.
Специален гост и основен лектор ще бъде Ейтан Стибe – един от четиримата астронавти от първата историческа мисия на Axiom Space – първата изцяло частна мисия до Международната космическа станция. През април 2022 г. Axiom Ax-1 провежда за 17 дена в Космоса над 25 научни и изследователски проучвания като демонстрира двупосочна 3D холопортация и проправя пътя за бъдещи търговски дейности на космическата станция.
Ейтан Стибe ще сподели от 17.00 ч. пред българската публика подробности от пътуването си до космоса и ще вдъхнови следващото поколение мечтатели, учени и откриватели.
Десет са победителите в конкурса за въпроси към Ейтан Стибe, можете да ги видите тук.
Точно преди срещата на живо с Ейтан Стибe, публиката ще има големия шанс да види и чуе легендарната астронавтика . Тя е участвала в 4 експедиции в Международната космическа станция, първата жена е на орбитален космически кораб по време на тестовия полет на Боинг с екипаж, а общото ѝ време на излизане в открития Космос от 62 часа и 6 минути е най-дългото време на жена. Срещата със Сунита Уилямс започва точно в 16.40 ч. и ще бъде онлайн.
Това са някои от учените, които ще говорят пред зрителите на "Ало, Космос! Говори България!":
• Проф. д-р Хенк Хукстра, преподавател по наблюдателна космология в Университета в Лайден (Нидерландия), който ще представи тъмната страна на Вселената.
• Проф. Леандър Литов, физик от СУ "Св. Климент Охридски" и български представител в Съвета на CERN, който ще води панел за връзката между изкуствения интелект и космоса.
• Доц. д-р Димитър Желев, заместник-декан на Геолого-географския факултет на СУ, учител по география в Science-Smart School в София и съосновател на Geograf BG, който ще представи поглед от космоса върху човешкия отпечатък върху природата на Земята.
• Д-р Георги Милошев, от Института по молекулярна биология – БАН, който ще представи научните предизвикателства и възможности за живот извън Земята.
• Д-р Джоузеф Борг, изследовател в GeneLab на NASA ще се включи онлайн, за да разкаже какво става с човешката кръв в открития космос.
Предвиждат се и външни демонстрации на Специалните сили на Българската армия и на Националната асоциация на доброволците, както и включване на живо мореплавателя Стефан Иванов, който се намира в Индийския океан.
Конкурсът за рисунка, по случай петото издание на "Ало, Космос! Говори България!" приключи на 2 юни 2025 г., в него взеха участие 451 деца от 1-ви до 12-ти клас, от цяла България.
Победителите вече са известни, можете да ги видите заедно с техните рисунки, а всички отличени ще получат своите награди на тържествена церемония по време на фестивала на 24 юни 2025 в София Тех Парк.
Пълната програма на фестивала на "Ало, Космос! Говори България!"
Като част от програмата на "Ало, Космос! Говори България!", на 23 юни, понеделник, от 19.00 ч. в зала А 205 във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Хенк Хукстра, ще изнесе публична лекция на английски език на тема "Изследване на тъмната вселена с Евклид". Проф. Хукстра има водеща роля в научната работа по космическия телескоп "Евклид" на Европейската космическа агенция, а научните му изследвания се фокусират върху изучаването на тъмната енергия - мистериозната сила, която движи ускореното разширяване на Вселената.
Регистрацията за лекцията на проф. Хенк Хукстра е безплатна, но задължителна.
Подробности за петото издание на фестивала "Ало, Космос! Говори България!" чуйте в интервюто на Ася Чанева с доц. д-р Владимир Божилов в звуков файл.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg