Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още един ангел на небето

БНР Новини
Даниела Олег Ляхова при получаването на "Аскеер" за сценография през 2011 г.
Снимка: БГНЕС



На първи юли си отиде от този свят една от най-добрите ни сценографи и костюмографи художничката Даниела Олег Ляхова. Пестелива на думи, тя не обичаше да е в центъра на вниманието – „ако можеш да останеш анонимен, в работата си също...”, казваше тя, сякаш дошла от друго време. Не даваше интервюта, не понасяше неточността, агресията, незачитането на личното пространство, мърлявото отношение към работата. Отдадена беше на нея до край, неотклонно. Ненатрапливо, но упорито, без много шум, спокойно и търпеливо, с оригинален поглед към всеки нов проект, тя се стремеше към „максимален обем работа за минимум период от време”. Може да се каже, че животът й мина в Театрална работилница „Сфумато“. Тя стана една от емблемите на театъра. С признателност споменаваше режисьорите, с които е работила – Маргарита Младенова, Иван Добчев, Явор Гърдев, Галин Стоев, Стоян Радев. А ето какво казваше за своето изграждане като художник: „Имах шанс да живея сред хора, които се занимаваха с живопис и бяха утвърдени художници, които много харесвах: Димитър Илиев, Станислав Памукчиев, Милко Павлов, Цанко Панов, Лъчезар Касабов, Нуша Гоева, Коста Денев, Петър Дочев. Те са ме насърчавали и много са ми помагали. Особено Митко. Особено Станислав (той затова къде на шега, къде не съвсем, се заяжда с мен заради сценографията). Разговорите, отношението към живописта като към начин за осмисляне на собственото съществуване, това са неща, които са ме възпитали и до голяма степен формирали.”
Даниела Олег Ляхова е родена през 1967 в София. Завършва НХА, София (1995) при проф. Георги Иванов. Работи в областта на сценографията, живописта, рисунката и графичния дизайн. Участвала е в различни изложби, а от 1998 е сценограф на Театрална работилница „Сфумато“. Получава много награди, сред които седем пъти „Аскеер“ и два „Икар“-а, награда от театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, Награда за ярки постижения в областта на културата на Столична община.
Поклонението ще се състои в Театрална работилница „Сфумато“ в петък, 4 юли, между 11 и 14 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56