Българското национално радио се присъединява към платформата и предлага на интернет страницата си достъп до това музикално богатство. На сайта на програма "Христо Ботев" може да чуете и видите избрани концерти.
Конкурсът "Концертино Прага" се организира от Чешкото радио от 1966 г. В него могат да участват млади музиканти до 18 години. За всяка година инструментите са различни. Журито на конкурса е от петима души. Те избират кои ще са финалистите от изпратени от различни организации записи – от членове на Еврорадио, Международния съвет за музика и Европейския съвет за музика.
Тази година в Прага бяха получени общо 22 записа в следните категории – кларинет, обой, фагот, флейта и тромпет. В състезанието участваха млади музиканти от България, Германия, Полша, Русия, Словения, Унгария и Чехия.
Слушайте запис от концерта на конкурса "Концертино Прага" състоял се на 22 юни т. г. в зала "Дворжак" на Рудолфинума в Прага.
Конкурсът "Концертино Прага" се организира от Чешкото радио от 1966 година. В него могат да участват млади музиканти до 18 години. За всяка година инструментите са различни. Журито на конкурса е от петима души. Те избират кои ще са финалистите от изпратени от различни организации записи – от членове на Еврорадио, Международния съвет за музика и Европейския съвет за музика.
Тази година в Прага бяха получени общо 22 записа в следните категории – кларинет, обой, фагот, флейта и тромпет. В състезанието участваха млади музиканти от България, Германия, Полша, Русия, Словения, Унгария и Чехия.
В концерта, който предлага Чешкото радио, ще чуете изпълнения на:
Дора Ана Ковач (Унгария), флейта, ІІ награда
Серафин Морис Луц (Германия), кларинет, ІІ награда
Ласло Кункли (Унгария), тромпет, ІІ награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса
Мария Филипова (Русия), флейта, І награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса, награда EMCY
Вилем Хофбауер (Чехия), тромпет, І награда
Лука Митев (Словения), фагот, І награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса.
Матоуш Копачек (Чехия), кларинет, І награда, Абсолютен победител, награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса.
Българското национално радио представи записи на флейтистката Мила Цанкова, родена през 1998 г. в София, Ученичка е в Националното музикално училище в София в класа на Явор Желев – първи флейтист на симфоничния оркестър на БНР.Конкурсните записи на Мила Цанкова са осъществени в Първо студио на БНР, продуцент Доротея Петрова.
Българката бе отличена с почетен диплом, което й даде право да участва в турнето на лауреатите и наградените музиканти. Концертите се проведоха в залите на архитектурните съкровищници в Южна Бохемия.Пред чешката публика Мила Цанкова изпълни творби от Сергей Прокофиев, Бенжамен Годар и Милко Коларов. Пиесата „Скерцо“ за флейта и пиано от българския композитор имаше голям успех сред специалистите и меломаните.Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg